YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Defineciler iş başında
Defineciler iş başında
19 Kasım 2015 16:55
Edirne’de bulunan tarihi Hasan Çelebi Sebili, define avcıları tarafından iş makineleri ile talan edildi. Polis ekipleri, henüz kimliği belirlenemeyen şahıs ya da şahıslar hakkında çalışma başlattı.

Edirne’nin Yıldırım semtinde bulunan ve 16. yüzyılda dönemin Osmanlı padişahı tarafından yaptırıldığı düşünülen tarihi Hasan Çelebi Sebili, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından talan edildi. Define avcıları olduğu tahmin edilen şahıslar hakkında polis ekiplerince çalışma başlatırken, tarihi sebilde ciddi hasar oluştu.

TARİHİ ÇEŞMEDE ALTIN ARADILAR

Edirne’nin en eski camileri arasında bulunan tarihi Yıldırım Camii yanında inşa edilen sebilde, gece saatlerinde defineciler tarafından iş makineleriyle kazı yapıldı. Sebilde büyük hasar oluşurken, duvarı ve demir korkulukları yıkıldı. Sebilin suyla dolmaya başlaması üzerine kazının yarıda bırakıldığı tahmin edilirken, sebilde bir tarih daha yok oldu. Bölgede yaşayan vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen polis ekiplerince, izinsiz kazı yaparak tarihi sebile zarar veren kişi ya da kişiler hakkında çalışma başlatıldı.

Öte yandan, Osmanlı mimarisinde önemli bir yere sahip olan üstü açık sebil yapılarının günümüzdeki nadir örnekleri arasında olduğu öğrenildi. 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler