YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Debi yükseldi iki nehir birleşti
Debi yükseldi iki nehir birleşti
14 Şubat 2010 10:22
Su seviyesinin artışı Tunca ve Meriç nehirlerini birleştirdi

Edirne'de su seviyesi artan nehirler şehir merkezine yakın bölümde birleşti. Önce kar sonra da etkili olan sağanak yağış nedeniyle bölgedeki nehir ve derelerin su seviyesi tavan yaptı. Bir hafta önce Tunca Nehri taşmaya başladı. Ardından da Meriç Nehri'nde su seviyesi yükseldi. Etrafı toprak seddelerle çevrili bulunan Tunca Nehri'nin yatağına yakın alanlar sular altında kaldı. Tunca'ya bölgedeki dere sularının karışmasıyla birlikte toprak setler dayanamayarak patladı. Bunun sonucunda merkeze bağlı Değirmenyeni köyünde evler sular altında kaldı.  Evlerde kalan köylüler komşularının yardımıyla daha güvenli yerlere nakledildi.
 

Edirne İl Özel İdaresi ve Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler köyde yoğun bir çalışma başlattı. Seddeleri onarmaya başlayan ekipler suyun başka evlere girmemesi için önlem aldı. Tunca sularından Büyük Gerdelli ve Büyükdöllük köyleri de olumsuz etkilendi.
 

Bu arada Tunca Nehri'nden sonra Meriç Nehri'nde de su seviyesi hızla artarak bin 185 metreküpe ulaştı. Suyun bin 250 metreküp seviyesi tehlike sınırı olarak kabul ediliyor. Normal zamanlarda şehir merkezinin uzağında birleşen iki nehir son zamanlardaki yükselmeye ile birlikte Meriç ve Tunca köprülerinin bulunduğu alana yakın yerde birleşmeye başladı.
 Nehir kenarında bulunan balıkçı kayıkları suların yükselmesiyle birlikte nehrin ortasında kaldı. Edirne ile Karaağaç Mahallesi birbirine bağlayan alternatif yollar sular altında kaldı. Ulaşım Tunca ve Meriç Köprüleri üzerinden sağlanıyor.
 

Tunca Köprüsü'nün şehir merkezine yakın bölümündeki kısmı su almaya başladı. Şu ana kadar ulaşımda herhangi bir aksama yaşanmadı. Küçük ve büyük araçlar sudan geçerek yollarına devam ediyor. Ancak yaya olarak köprüyü geçmek oldukça zor.
 

Tunca Nehri yatağında bulunan Fatih, Kanuni, Yalnızgöz, II. Bayezit köprülerinden sonra harabe durumundaki tarihi Evliya Kasım Paşa Camii ve türbesi sular altında kaldı.
 

Edirne Valiliği taşkınlara karşı kriz masası oluşturdu. Bunun için ekipler tüm hazırlıklarını tamamladı. Herhangi bir olumsuzluğun yaşanması durumunda gerekli müdahaleler anında yapılacak.
CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler