YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Damızlıklarımız da geldi
Avustralya'dan, özel bir firma tarafından ithal edilen angus cinsi büyükbaş hayvanların 97'si Artvin'in Yusufeli ilçesine getirildi.
Damızlıklarımız da geldi
03 Temmuz 2010 / 21:24 Güncelleme: 03 Temmuz 2010 / 21:24

Esenboğa Havalimanı'nda yükleme sırasında kafesin kırılması sonucu 5'i aprona kaçarak ilginç görüntüler oluşturan 225 angustan 97'si tırlarla Yusufeli ilçe merkezine getirildi. Yolun geri kalan bölümü dar olduğu için kamyonetlere yüklenen anguslar, ilçe merkezine 38 kilometre mesafedeki Yaylalar köyünün Körahmet Mahallesindeki çiftliğe nakledildi. Bu sırada 4 büyükbaş hayvan telef oldu.

Yusufeli İlçe Tarım Müdürü İsmail Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, angusların 70 saati bulan uçak ve kara yolu yolculuğunun ardından Yaylalar köyüne ulaştığını belirterek, ''Hayvanlar burada 21 gün karantina altında tutulacak, ardından 3 ay boyunca üstü açık ağıllara alınacaklar. 200 büyükbaş hayvanın sığacağı bir ahır yapıyoruz. Et kalitesi oldukça yüksek bu hayvanları burada besleyeceğiz. Zor iklim şartlarında yaşayabilme özelliğine sahipler'' dedi.

Hayvanları ithal eden şirketin yetkililerinden Nedim Baytaş ise Yaylalar köylüleri olarak kendi meralarında suni tohumlama ile organik mera hayvancılığı yapacaklarını bildirdi.

Hayvanların her birinin 2 bin 400 dolara mal olduğunu ifade eden Baytaş, damızlık düvelerin erkek buzağılarını 1 ya da 1.5 yaşına geldiklerinde satışa sunacaklarını, bu çalışmanın ilçede istihdam yaratacağına inandığını söyledi. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler