YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dağda mahsur kalan 3 çoban ve sürüsü kurtarıldı
Dağda mahsur kalan 3 çoban ve sürüsü kurtarıldı
13 Aralık 2013 00:12
Hakkari’nin Çemenli köyünde dağda mahsur kalan 3 çoban ve 600 küçükbaş hayvan AFAD, İl Özel idaresi ve köy sakinleri tarafından kurtarıldı.

Hakkari merkeze bağlı Çimenli köyü Yaylası Gozanya Mağarası yakınlarında hayvanlarını otlattıkları sırada yoğun kar yağışı ve tipi yüzünden 2 gün boyunca yaylada mahsur kalan 3 çoban, yakınlarını arayarak yardım istedi. Durankaya beldesi sakinlerinin durumu İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ve AFAD’A bildirmeleri üzerine ekipler harekete geçti.

Çimenli köyüne ulaşan ekiplere Çimenli köyü sakinleri de destek vererek yaylaya doğru yola çıktılar. İl Özel İdaresi karla mücadele ekibinin yolu açmasıyla birlikte 5 saatlik bir çalışma sonucunda dağda mahsur kalan 3 çoban ve beraberindeki 600 küçükbaş havyan sürüsüne ulaşıldı. Hayvanların adeta kar örtüsüyle kaplandığı görüldü.

Kurtarma ekipleri tarafından çobanlar ve sürüleri, güvenli bir şekilde bölgeden alınarak Durankaya beldesine götürülmek üzere geçici olarak Çimenli köyüne getirildi. Havaların düzelmesiyle birlikte hayvan sürüsünün Durunkaya beldesine gönderileceği bildirildi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler