YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Çürük' otomobillere hayat veriyor
'Çürük' otomobillere hayat veriyor
10 Mart 2016 16:37
Eskişehir'de kaporta ustası Mehmet Ali Orakcı, piyasada parçası bulunmayan eski otomobilleri, çürüyen parçalarını el emeğiyle üreterek yeniden trafiğe çıkacak hale getiriyor.

Eskişehir'de bir kaporta ustası, piyasada parçası bulunmayan eski otomobilleri, çürüyen parçalarını el emeğiyle üreterek yeniden trafiğe çıkacak hale getiriyor.

Küçük Sanayi Sitesi'nde iş yeri bulunan kaporta ustası 37 yaşındaki Mehmet Ali Orakcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1990'dan beri mesleğini sürdürdüğünü ve eski otomobillere meraklı olduğunu söyledi.

Otomobillerin kendisine hurda olarak geldiğini anlatan Orakcı, şunları kaydetti:

"Ortalama 40-60 yaşındaki eski araçları, bize gelince komple söküyoruz. Daha sonra aracın yıllar içinde hangi işlemlerden geçtiğini görebilmemiz için boyasını da kazıyoruz. Kaporta aksamındaki çürük olan yerleri sökerek aynı ölçülerle elimizde çekiçleyerek yeniden yapıyoruz. Yani orijinal parça siparişle fabrikadan nasıl geliyorsa biz o parçaları elimizde yapıyoruz. Düz sacı çekiçleyerek şekil veriyoruz. Yarım metrelik bir parçayı 1 günde el işçiliğiyle yapıyoruz."

Tamiri 1 yıl sürüyor

Orakcı, otomobilin piyasada bulunmayan parçalarını el işçiliğiyle ürettiğini dile getirerek "Parçası olmayan otomobilleri tamir ediyorum. Aracın durumuna göre yaklaşık 1 yılda müşteriye teslim ediyoruz. Boya ve döşeme işlemlerinde de yine bu işlerden anlayan eski ustalarımızı tercih ediyorum" dedi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler