YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çubuklular turşuyla güldü
Çubuklular turşuyla güldü
05 Ekim 2011 12:04
Çubuk denildi mi herkesin aklına turşu gelir... Turşusuyla ünlü Çubukluların yüzünü turşu bu sene de güldürdü. Turşu festivalinde tam 150 ton turşu satıldı...

Ankara'nın Çubuk ilçesinde 15-18 Eylülde gerçekleştirilen Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali'nde bu yıl 150 ton turşu satışı gerçekleşti.

Çubuk Turşucular ve Yaş Sebze, Meyve Üretim Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Benli, bu yılki festivalde satışların geçen yıllara oranla iki kat arttığını belirterek, festivale 16 turşu üreticisinin katıldığını ve bu yıl Ankara, İstanbul, Antalya ve İzmir'den toptancıların festivale ilgi gösterdiğini söyledi.

Benli, ''Festival bizim can simidimiz oluyor. Çalıştırdığımız işçilerin, ürün aldığımız toptancıların ve kiraladığımız tarlaların parasını festivalde ödüyoruz. Elimize sıcak para geçiyor. Bu nedenle festival bizim açımızdan çok önemli. Bu yıl geçtiğimiz yıllardan daha çok satış yaptık. Ankara, İstanbul, Antalya ve İzmir'den daha önce ürün vermediğimiz toptancılar festivale gelerek üreticilerimizle bağlantı yaptılar'' dedi.

Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl alıcıların büyük boy turşulardan ziyade küçük boy turşuları tercih ettiğini dile getiren Benli, şöyle konuştu:

''Geçtiğimiz yıllarda festivale gelenler daha çok 10 veya 20 kiloluk turşuları tercih ediyorlardı. Bu yılki festivalde 1, 2 ve 5 kilogramlık turşular tercih edildi. Ayrıca, turşunun sadece salatalık değil, her çeşidini tercih ettiler. Bu nedenle de festivalden sonra turşu almak için çok fazla gelen oldu. Festivalin ardından özellikle hafta sonu festival gibi yoğun turşu satışlarımız oldu. Dört gün süren festival boyunca bizim aldığımız verilere göre 150 ton turşu satışımız oldu.''

Sadece turşu satışı yapılmadı

Çubuk Ziraat Odası Başkanı Orhan Gülle ise festivalde sadece turşucular değil çiftçilerinde kazanç sağladığını, geçtiğimiz yıllarda hububat üretimi yapan çiftçilerin, festivalle birlikte sebze ve meyve üretimine yöneldiğini söyledi.

Gülle, ilçede buğday, arpa üretiminin yanısıra son yıllarda domates, kavun, karpuz, salatalık, fasulye, biber gibi ürünlerin de yetiştirilmeye başlandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Ayrıca çiftçilerimiz ürünlerini işleyerek, erişte, makarna, mantı, tarhana ve bulgur yaparak daha fazla para kazanmaya başladılar. Bu festivalde bizim tespit ettiğimiz kadarıyla 40 ton domates, 50 ton kavun, 50 ton karpuz, 4 ton bulgur, 2 ton mantı, 10 ton et, 2 ton tarhana, 2 ton nohut, 2 ton mercimek, 20 ton salatalık, 2 ton erişte, 2 ton makarna, bin 500 tepsi baklava satılmıştır. Bu rakamlar sadece stantlarda bize verilen satış rakamları. Bunların haricinde marketlerde ve esnafların işyerleri ile dört gün boyunca köylü pazarında da satışlar yapılmıştır.''

Bu yılki festivalin yansımasını gelecek yıl daha çok göreceklerini anlatan Gülle, ''Komşusu festivalden para kazanan çiftçimiz, önümüzdeki yıl komşusu gibi üretim yapacak. Bu yıl üreterek satış yapan çiftçimiz de festivale gelerek stant açan yabancılardan etkilenerek üretim kalitesini ve kapasitesini artıracak. İnsanlarımız gördüklerine inanıyor ve daha çok uyguluyor'' diye konuştu.

Herkesin para kazandığı festival oldu

Çubuk Muhtelif Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Gaffur Zengin de halkın olduğu kadar esnafında dört gün boyunca bayram ettiğini söyledi. Özellikle lokantacı, çaycı, bakkal ve kuruyemişçi esnafının, yoğun olarak satış yaptığını anlatan Zengin, bu esnafların yaklaşık bir yılda yapacağı satışları dört günde yaptığını vurguladı.

Festivalde esnaf ile birlikte ev hanımlarının da para kazandığına dikkati çeken Zengin, ''Bu yılki festivalde herkesin para kazandığına inanıyorum.  Ev hanımlarımız bazlama ve gözleme yaparak para kazandı. Esnafımızda kazandı ev hanımımız da para kazandı'' dedi.

Minibüsçüler de festivalden memnun kaldı

S.S Çubuk Öz Birlik Otobüsçüler ve Minibüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Kemal Küçük de festival süresince otobüslerinin hergün hiç durmaksızın çalıştığını söyledi.

Küçük, ''Ankara’da yolcu birikmemesi için otobüslerimizi Çubuk'tan peş peşe gönderdik. Kooperatifimize bağlı 59 otobüsümüz normal zamanlarda günde 4 sefer yaparken, festival süresince bu günlük 10 sefere çıktı. Bu sadece özel halk otobüsleri tarafından yapılan taşıma, bizimle birlikte EGO'da Çubuk-Ankara arası sefer yaptı. Kooperatifimiz ve esnafımız festivalden çok memnun. Keşke festivaller sürekli olsa'' dedi. (AA)

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler