YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çözüm Süreci ile işlevsiz kalan karakol yıkıldı
Çözüm süreci ile birlikte karakollar da çözülmeye başladı. Barış ve huzur ortamına kavuşan Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Güzelkonak köyünde işlevsiz kalan askeri bir karakol yıktırıldı.
Çözüm Süreci ile işlevsiz kalan karakol yıkıldı
06 Nisan 2015 / 12:51 Güncelleme: 06 Nisan 2015 / 12:59

Karakolun enkazı ise bölgenin asıl ihtiyacının aş ve iş olduğunu bir defa daha gün yüzüne çıkardı.

7'den 70'e herkes enkaza koştu. Kiminin tuttuğu demir, kilosu bir liradan harçlık oldu, kimi bulduğunu götürdü ekmek parası yaptı. Enkazın taşları bile yapılacak evlere temel olsun diye götürüldü.

"12 çocuk var yapacak iş yok"

Enkazda hurda demir toplayan Yusuf Bozkurt isimli vatandaş, "Karakol yaklaşık bir hafta önce yıktırıldı. O günden beri her gün karakol enkazından hurda toplamak için geliyorum. Maddi durumum iyi değil. 12 çocuğum var. Şemdinli'de yapacak iş yok. Hurda toplamak da kolay değil tabi. Beton yığınlarının arasındaki demirleri, demir makasıyla kesip topluyorum. Bunları da Yüksekova'da hurdacılara 35 kuruştan veriyorum. Hafta sonları 2 oğlum da bana yardım ediyor" dedi.

Bölge halkı, yıkılan karakolların yerine fabrika kurulmasını istedi.

Çözüm süreciyle karakol işlevsiz kaldı

Yüksekova-Şemdinli karayolu üzerinde bulunan Güzelkonak köyüne 5 kilometre uzakta 40 yıl önce kurulan karakol, birçok defa PKK'nın saldırısına uğramıştı. Terör ortamında yol ve kimlik kontrolü yapmak için kurulan karakol, 3 yıldır devam eden barış ve huzur ortamı sebebiyle işlevsiz hale gelmişti. Bu nedenle boşaltılan karakol binası da bir hafta önce iş makineleriyle yıktırılmıştı.

Karakola son saldırı Eylül 2012'de yapıldı

Şemdinli-Yüksekova karayolundaki Güzelkonak Jandarma Karakol  Komutanlığı'na son saldırı 14 Eylül 2012 yılında yapılmıştı. Korucu kıyafetiyle kendilerini kamufle ederek saat 15:00 sularında bir kamyonet ile gelen teröristler, karakola saldırı girişiminde bulunmuştu. Çıkan çatışmada 20 terörist etkisiz hale getirilmiş, 6 asker ise hafif şekilde yaralanmıştı. Saatlerce süren çatışma,askeri kamera ile an ve an kaydedilmişti.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler