YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çorum'da üç gündür ciğerlerimiz yanıyor...
Çorum'da üç gündür ciğerlerimiz yanıyor...
13 Ağustos 2016 16:01
Çorum'da üç gün önce başlayan orman yangını söndürülemiyor. Yaklaşık 150 hektar alanın zarar gördüğü orman yangınına çevre illerden gelen ekipler de müdahalede bulunuyor fakat hava sıcaklığı nedeniyle yangın bir türlü söndürülemiyor.

Alınan bilgiye göre, yaklaşık 150 hektar alanın zarar gördüğü orman yangınına Çorum, Amasya, Tokat, Samsun, Sinop, Kastamonu, Ankara ve Çankırı'daki orman işletme müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra Orman ve Su İşleri Bakanlığına ait 2 helikopterin desteğiyle müdahale ediliyor. Ekipler, havanın kararmasıyla helikopterlerin uçuş yapamaması nedeniyle sadece arazözlerle yangına müdahale edebiliyor.

Bölgede 25 arazöz ve 120 kişilik ekiple yürütülen çalışmalara, Yukarızentin ve çevre köylerden yaklaşık 70 vatandaş, kazma ve kürekle destek veriyor. Ekiplerin yangına müdahale edebilmesi amacıyla Çorum İl Özel İdaresi ile Osmancık Belediyesine ait iş makineleriyle bazı bölgelerde yol açılıyor.

Amasya Orman Bölge Müdürü Zekeriya Nane ile Çorum Orman İşletme Müdürü Orhan Çatalcam da yangın bölgesinde ekiplerin koordinesini sağlıyor.

Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, ormanlık alanda yolların bulunmaması ve etkili rüzgar nedeniyle yangının kontrol altına alınamadığını ifade etti. Yangının başladığı Sazak Deresi mevkisindeki yangının yaklaşık 4 kilometre mesafedeki Karatepe mevkisine kadar ilerlediğini belirten yetkililer, 150 hektarlık alanın zarar gördüğünü kaydetti.

Yukarızeytin Muhtarı Mehmet Güngör, köy halkının da yangının kontrol altına alınması için ekiplere yardımcı olduğunu söyledi. Yangının çıktığı ilk andan itibaren ekiplere yardımcı olduklarını ifade eden Güngör, "Yangın iki gündür devam ediyor. Kontrol altına alınıyor ancak şiddetli bir rüzgar ile yeniden yayılıyor. Şu anda Karaçam mevkisindeki birkaç evin bulunduğu bölgeyi de tehdit eden yangının, evlere zarar vermemesi için ağaçları kesip dozerlerle set oluşturmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler