YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çorum'da büyük tedirginlik: 50 günlük suyu kaldı
Çorum'da büyük tedirginlik: 50 günlük suyu kaldı
08 Şubat 2015 17:31
Çorum Valiliği tarafından düzenlenen aylık toplantıda 50 günlük içme suyunun kaldığı yönündeki açıklamalar vatandaşları tedirgin etti.

Geçtiğimiz aylarda etkili olan kar ve yağmur yağışına rağmen il genelindeki barajlarda su rezervlerinde istenilen düzeyde artış yaşanmazken, su rezervlerinin her geçen yıl azaldığına dikkat çeken yetkililer, tasarruf çağrısında bulundu.

Edinilen bilgilere kentin içme suyunun karşılandığı Çorum Barajı’nda doluluk oranının yüzde 19, Hatap barajında yüzde 14, Yenihayat barajlarındaki su seviyesinin ise yüzde 9 seviyelerinde olduğu öğrenildi.

"Su hayat, su olmadan hiçbir şey yapılmaz"

Ahçılar ve Lokantacılar Odası İsmet Çıtak, insan yaşamı en önemli şeyin su olduğunu söyledi. her şeyden önce suyun hayat olduğunu dile getiren Çıtak, susuz da hiçbir şeyin olmadığının altını çizdi.

İnsanların yaşam kalitesinin yükselmesi, köylerdeki insanların şehre göç etmesiyle beraber şehir nüfusunun artmasının su tüketimindeki en büyük etken olduğunu anlatan Çıtak, “Bundan önceki dönemlerde Çorum’un 50 yıllık su ihtiyacı karşılandığı yönünde açıklamalar vardı. Demek ki bu yeterli olmuyor. Allah vermeyince tedarikte bir işe yaramıyor. Şehirdeki yaşayan insanlara ne kadar su tasarrufu önerilse de insanlar ihtiyaçları doğrultusunda su harcıyor” dedi.

Su tasarrufuna hep beraber katkıda bulunulması çağrısı yapan Çıtak, “Mesleğimiz itibariyle suyun en çok kıymetini bilen insanlarız. Bir eve bir ton su lazımsa bize 10 ton su lazım. Dolaysıyla su olmadığında en çok zorluğu biz çekeriz. Su harcamasına  dikkat ediyoruz. Su tüketiminde gerekli önlemleri alıyoruz. Her ne kadar yüksek su faturası geliyorsa da su olmadığı zaman yüksek faturada ödeseniz su olmaz. Bunun için şehirde yaşayan insanların hassas olmalarını ve dua etmelerini öneriyorum. Yüce Allah verecek su olacak. Olmadığı zaman problem.

Geçmiş yıllarda bunun örneklerini yaşadık Çorum’da. Çorum’da susuzluk çektik. Kuyulardan kullanan insanların rahatsızlandığını hatta ölümlerin olduğunu biliyoruz. Onun içinde susuzluk düşünülecek bir şey değil. Yetkililer önlem alıyordur, uyarılarda bulunuyorlar.  Allah hepimize yardım etsin” dedi.

"Su üretilen bir şey değil, herkes dikkatli kullansın"

Çorumlu esnaflardan Ayhan Dalbudak ise, içme suyu konusunda yapılan açıklamaları okuduğunu ve bunun ürkütücü bir durum olduğunu belirterek, “Çorum’da 50-55 günlük su kalması düşündürücü. Biz işletme olarak su tasarrufuna dikkat ediyoruz. İnsanlarında su kullanımında dikkat etmelerini ve tasarruf yapmalarını istiyoruz. Çünkü su üretilebilen bir şey değil. O yüzden herkesin suyu dikkatli kullanmalarını istiyoruz. İnşallah Mart’ta, Nisan’da yağışların gelmesini bekliyoruz. Dua etmekten başka bir şeyimizde yok. Ama suyu lütfen tasarruflu kullanalım. Esnaflardan istediğim bu” diye konuştu.

Başka bir esnaf Abdulkadir Şahinci ise, içme suyu konusunda Allah’a tevekkül ettiklerini dile getirerek, “İnşallah rabbimiz suyumuzu verir.s 50. gün değil de 49’ncu gün inşallah gökten yağdırır Mevla. Biz sularımızı gerektiği kadar itina ile az bir şekilde harcamaya çalışalım.s Vatandaşlık görevimizi yapalım. İnşallah yüce Allah korktuklarımıza uğratmaz. Tüm Çorum’a hayırlısıyla güzel yağmurların olmasını istiyoruz. Cenabı Allah’tan söyleyeceğim bu” dedi.

 

İHA

Etiketler: ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler