YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çorum nerede? Çorum'un haritada yeri
Çorum nerede? Çorum'un haritada yeri
15 Haziran 2016 18:51
Çorum nerede sorusu merak ediliyor. Çorum dünyanın merkezi olarak açıklandı. Google, Çorum'u dünyanın merkezi olarak açıkladı. Gözler Çorum'a çevrildi. Çorum nerede, Çorum'un haritadaki yeri neresi?

Google, Çorum'u dünyanın merkezi olarak ilan etti. Çorum, dünyanın merkezi mi? Çorum nerededir? Çorum nerede, neresi ve hangi bölgede yer alıyor. Çorum coğrafi konumu, tarihi ve geçmişi detaylarıyla haberimizde. 

Google haritalarda dünyanın merkezi konumunda yer alan Çorum Nerede ve hangi bölgede yer alıyor. Çorum ili Orta Karadeniz Bölümü'nün iç kısmında yer almaktadır. Koordinatları: 40°33'2'' Kuzey, 34°57'19'' Doğu olarak hesaplanır.

Çorum, bulunduğu yüksek platoda tipik karasal iklim özelliklerini gösterir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve genelde kar yağışlıdır. İlkbahar ve sonbaharda azda olsa yağmurludur. Özellikle yaz akşamları bile serin bir havaya sahiptir. Çorum'a bağlı 13 ilçe bulunur. Çorum neresi, nerede bulunuyor, Çorum hangi bölgede bağlı, koordiatları ve şehrin tarihi...

ÇORUM NEREDE VE HANGİ BÖLGEYE BAĞLI

Çorum, İç Orta Karadeniz Bölgesi'nde Çorum ilinin merkezi ve aynı isim ile merkez ilçesi olan şehir. Toprak sanayi ve makine imalat sanayi çok gelişmiştir. Orta Karadeniz Bölümü'nün iç kısmında yer almaktadır. Doğuda Amasya, güneyde Yozgat, batıda Çankırı, kuzeyde Sinop, kuzeydoğuda Samsun, güneybatıda Kırıkkale ile çevrilidir. Enlem ve boylam değerlerine göre ise; 34 derece 04 dk. doğu boylamları ile 39 derece 54 dk. kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. Deniz seviyesinden ortalama yüksekliği (rakımı) 820 metredir. Ankara'ya 244, İstanbul'a 608, Amasya'ya 92, Sinop'a 294, Samsun'a 172, Tokat'a ise 188 km. mesafe uzaklıktadır. İlçelerin il merkezine uzaklıkları ise; Alaca 52, Bayat 83, Boğazkale 87, Dodurga 42, İskilip 56, Kargı 106, Laçin 29, Mecitözü 37, Oğuzlar 68, Ortaköy 57, Osmancık 59, Sungurlu 72 ve Uğurludağ 66 km'dir.

ÇORUM TARİHİ

Çorum dünyanın merkezi konumunda yer alıyor. Google haritalarda dünyanın merkezi konumunda bulunan Çorum'ın yeri merkez olarak işaretlendi. Yapılan çalışmalar sonucunda, yontma taş çağı (Paleolitik) Cilalı Taş Devrinde (Neolitik) kalkolitik dönemin 4. aşamasında Çorum bölgesinde insan yerleşimlerinin bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu devir eserlerine Alacahöyük, Büyük Güllücek, Boğazköy, Eskiyapar, Kuşsaray höyüklerinde de rastlanmıştır. Yerleşimler bu dönemden itibaren devamlılık göstermiştir. Çorum ve çevresi daha sonra Hitit, Frigler, Kimmer, Medler, Pers, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişmendliler Beyliği, Moğol, Eretna Beyliği, Kadı Burhaneddin Ahmed Devleti ve son olarak Osmanlı egemenliğine girmiştir. Çorum, binlerce yıldır çeşitli uygarlıkların yan yana ve üst üste oluşturduğu, yerli Anadolu kültür geleneğini devam ettiren illerin başında gelmekle birlikte merkez ilçenin tümüyle şehir olarak kurulması 11. yüzyıla kadar iner. Müslüman Türklerce kurulmuş nadir Anadolu şehirlerinden birisidir. Maddi kültür belgelerinin zenginliği açısından adeta bir açık hava müzesi görünümünde olan Çorum yöresi, 1830’lu yıllardan itibaren Avrupalı gezginlerin, birçok yerli ve yabancı bilim adamının ilgi odağı haline gelmiştir.

ÇORUM İKLİMİ

Çorum, bulunduğu yüksek platoda tipik karasal iklim özelliklerini gösterir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve genelde kar yağışlıdır. İlkbahar ve sonbaharda azda olsa yağmurludur. Özellikle yaz akşamları bile serin bir havaya sahiptir. Önemli dağ ve tepeleri şunlardır: Çağşak köyünde bulunan kartal (urlu)dağı 1670 mtÇatalkaya Tepesi-Karadağ- Çorum-Merkez 1.566 mt dir.

Ovaları: Çorum Ovası, Bozboğa Ovası, Ovasaray Ovası, Hüseyin Ovası, Dedesli Ovası

Akarsuları :Kızılırmak, Yeşilırmak,Çat suyu,Mecitözü çayı,Çekerek ırmağı.

corum-nerede.jpg

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler