YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çöpler altın oluyor!
Çöpler altın oluyor!
22 Şubat 2012 12:26
Samsun'da İlkadım Belediyesi ilginç bir uygulamaua imza attı. İlginç olduğu kadar güzel de bir uygulama... Geri dönüşüm konusunda halkı bilinçlendirmek isteyen belediye çöplere altın verecek!

Samsun'un İlkadım Belediyesi, altın ve çöp gibi birbirine zıt iki maddeyi birbiriyle eşleştirerek çöpünü ayrıştıran vatandaşlara her ay 30 çeyrek altın dağıtıyor.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, 'Çöpünüz altın olacak' kampanyasıyla halkı geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmek istediklerini söyledi.

Avrupa Birliği ülkelerinde atılan çöplerin yüzde 90'ının geri döndüğünü ve çöplerin geri kazanımı sayesinde ekonomiye katkı sağlandığını hatırlatan Demirtaş, şunları kaydetti:

''Bizde benzer bir uygulama başlatarak insanlara ayrıştırma alışkanlığı kazandırmak istedik. Vatandaşlarımız kağıdı, plastiği, camı ayrı ayrı toplasınlar ve biz bunların geri kazanımlarını sağlayalım. İnsanları buna yöneltmek için çöp ile altın gibi biri en değerli diğeri en değersiz iki maddeyi birbiriyle eşleştirdik. Çöp altın  olacak diye bir kampanya başlattık. Çöplerini ayrıştıran insanlara çöpleri evlerinden alınırken bilet veriliyor. Ne kadar çok çöp ayrıştırmışsa vatandaşlarımız o kadar çok bilet kazanıyor. Bu kazanılan biletlerle kura çekimi yapıyoruz ve her ay sonu çöplerini ayrıştıran 30 vatandaşımızı altınla ödüllendiriyoruz. Çöpünüz Altın Olacak kampanyasıyla 13 ayda 390 çeyrek altın dağıttık.''

''Avrupa'da çöpten para kazanılırken, biz toplamak için milyonlarca para ödüyoruz''

Demirtaş, Avrupa'da belediyelerin çöpten para kazandığını, kendilerinin ise 5 milyon lira harcayarak çöpün toplanmasını sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

''Biz çöp sahalarında çöpü nereye gömeceğimizi düşünüyorken elin oğlu bu çöpten para kazanıyor'' diyen Demirtaş, şöyle devam etti:

''Avrupalılar çöpü gömme derdini bir yana bırakmış çöpün yüzde 90'ını geri dönüştürüyor. Yemek artıkları biyogazda ve gübre üretiminde kullanılıyor, plastik tekrar eritilerek plastik üretimi yapılıyor. Kağıtlarda tekrar kağıt olarak kullanılıyor, aynı şekilde camlarda tekrar üretiliyor. Hatta inşaat malzemeleri de tekrar öğütülerek kum olarak kullanılıyor. Biz sadece çöpten gaz üretimi yapmaya çalışıyoruz, bu da tabi ki hiç bir şey yapmamaktan iyidir. Ancak önemli olan bunları kaynağında ayırarak mili ekonomiye kazandırmaktır. Bizim amacımızda budur. Geçen yıl başlattığımız kampanya çerçevesinde bu yıl yüzde yüzün üzerinde bir artış sağlamışız. Ambalaj atıklarının yüzde 20'sini bu şekilde geri kazandırmış olacağız. Gönül isterdi ki bunu yüzde yüz gerçekleştirilim.''

Belediyenin kampanyasından çeyrek altın kazanan 2 çocuk annesi Gülizar Özcan ise, evde sürekli plastik atıklarının olduğunu belirterek, ''Çöplerimi ayrıştırdığım için altın kazandım. Aynı zamanda toprakta bin yılda yok alan plastik atıklarını hem geri dönüşüme kazandırdım hem de doğanın kirlenmemesini sağladım. Bu beni çok mutlu etti'' diye konuştu.

Altın almak hevesiyle çöplerini ayrıştırmaya başladığını ifade eden Ayşe Aksoy da, ''Altın insanları çöpleri ayrıştırmak için teşvik ediyor. Bu fırsat ile çöpten altın kazanıyoruz, hem de doğayı koruyoruz'' şeklinde konuştu. (AA)

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler