YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çok eşlilere belediye kapısı kapalı
Çok eşlilere belediye kapısı kapalı
04 Mart 2010 16:28
Belediye ile sendika arasında imzalanan sözleşmeye ikinci evlilik yapan kişinin işe alınmayacağı maddesi konuldu.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde belediye ile sendika arasında imzalanan sözleşmede, çok eşlilerin işe alınmamasını öngören madde de yer aldı.

Lice Belediyesi ve Genel İş Sendikası Diyarbakır Şubesi arasındaki toplu iş sözleşmesi, Belediye Başkanı Fikriye Aytin'in makamında imzalandı.

Başkan Aytin yaptığı açıklamada, gönüllerinden işçilere yüzde 100 zam yapmanın yattığını, ancak gelirlerinin düşmesi nedeniyle sadece yüzde 10 oranında zam yapabildiklerini belirterek, şöyle dedi:

''Sözleşmeye yeni 5 madde eklendi. İşçilerin disiplin cezalarının bir defaya mahsus olmak üzere af edilmesi, sözleşmenin imza tarihinden itibaren en geç bir ay içerisinde bütün artış farklarının ödenmesi, belediyede çalışan tüm sendika üyesi işçilerin Nevruz bayramında izinli sayılması, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde belediyede çalışan tüm kadın işçilerin izinli sayılması, eşine şiddet uygulayan kişinin maaşının yarısının eşine verilmesi, ikinci evlilik yapan kişinin ise işe alınmaması ve çalışanlardan birinin ikinci evliliği gerçekleştirmesi halinde maaşının ilk eşine verilmesini ön gören maddeleri ekledik.''

Lice Belediyesi ile 2 yılık toplu iş sözleşmesi imzaladıklarını belirten Genel İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Sahil Doğrul ise, ''Belediye başkanının büyük özveri ve fedakarlığıyla yüzde 10 zam ve günlük yevmiyelere bir buçuk liralık zammı yapıldı'' dedi. AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler