YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuklara özel imsakiye
Çocuklara özel imsakiye
07 Temmuz 2013 17:35
Konya’nın merkez Selçuklu Belediyesi tarafından Ramazan ayında çocukları özel Selçuklu Medeniyeti’nin resimlerle anlatıldığı “Çocuk İmsakiyesi” hazırlandı.

Konya’nın merkez Selçuklu Belediyesi tarafından Ramazan ayında çocukları özel Selçuklu Medeniyeti’nin resimlerle anlatıldığı “Çocuk İmsakiyesi” hazırlandı.Selçuklu Belediyesi, Ramazan ayında çocuklara özel bir çalışma yaptı. Çocuklar için hazırlanan çocuk imsakiyesi ile “Selçuklu Medeniyeti” resimli olarak anlatılıyor. Konya’da ilk olan bu çalışma ile çocuklar Ramazan ayını keyifle geçirirken Selçuklu Medeniyetini de daha yakından tanıma fırsatı bulacak.

Selçuklu Dönemine ait birçok tarihi karakter, olay ve eserin anlatıldığı çocuk imsakiyesi, ay takvimine göre hazırlandı. Masa takvimi şeklinde tasarlanan imsakiye ile çocuklar Ramazan ayı boyunca her gün farklı bir tarihi olay ve karakterleri yakından tanıma fırsatı bulacak. İmsakiyede ayrıca Selçuklu Medeniyeti’nin önemli bilim ve düşünürleri Mevlana Celaleddin Rumi, İmam Gazali, Yunus Emre, İbni Sina, Hacı Bektaş-ı Veli, Ömer Hayyam ve El Biruni gibi önemli şahsiyetlerin hayatları ve eserleri hakkında da bilgililer yer alıyor.

İmsakiyenin bir parçasını koparıp biriktirecek olan çocuklar, Ramazan ayı sonunda bu parçalarla güzel bir koleksiyonun da sahibi olacak. Çocukların geçmişten gelen “tutulan orucu satma” geleneğinin de yaşatılması için imsakiyede koparılıp büyüklere satılacak bir bölümde tasarlandı. Hazırlanan “Çocuk İmsakiyesi” Selçuklu Belediyesi, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Selçuklu İlçe Müftülüğü tarafından eğitim verilen Selçuklu’daki tüm okullarda da dağıtıldı.

Öte yandan, Selçuklu Belediyesi çocukların Selçuklu Medeniyetini çizgilerle öğrenmeleri amacıyla hazırladığı “Selçuklu Çizgi Romanı”nda da çalışmalarda sona yaklaşıldığı ifade edildi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler