YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuklar 'silah bıraktı'
Çocuklar 'silah bıraktı'
19 Ekim 2012 16:03
Bodrum'da oyuncak silahlarını getiren yaklaşık 100 ilköğretim okulu öğrencisine, çocuk kitapları dağıtıldı.

Bodrum'daki ilköğretim okullarında eğitim gören yaklaşık 100 öğrenci, oyuncak tabancaları ile Bodrum Otogarı'nda toplandı. Buradan üzerinde ''Medeniyetin temeli kitap okumaktır'' ve ''Sağlıklı nesiller için silah değil, kitap'' yazılı pankartlar taşıyan çocuklar, Bodrum Belediye Meydanı'na kadar yürüdü. Meydana kurulan platformda oyuncak tabancalarını teslim eden çocuklara, hikaye ve çocuk kitapları dağıtıldı.

Modern Toplum Platformu Bodrum Şube Başkanı Aysun Bulut, gazetecilere yaptığı açıklamada, Arkadaşım Kitap Kulübü ile düzenledikleri etkinlikte çocukların silahsız, savaşsız ve güvenli bir şekilde yaşama taleplerini dile getirmek istediklerini söyledi.

Çocukların yürüyüş yaparak barış taleplerini ilettiğini belirten Bulut, ''Çocuklar savaş istemiyor. Bu nedenle getirdikleri oyuncak silah karşılığında onlara kitap veriyoruz. Onların sesini duyuruyoruz. Çocukların internet ve televizyondan sıyrılıp kitaba yönelmelerini istiyoruz'' dedi.

Bulut, Suriye'de sıkıntılı bir dönem yaşandığını ve çocukların bu durumdan etkilenmemesi gerektiğini kaydetti.

İlköğretim okulu öğrencisi Öyküm Alakaş ise en iyi arkadaşın kitaplar olduğunu ifade ederek, ''Bugün oyuncak silahlar, yarın gerçek silahlarla oynarız. Bu nedenle silahların yerine kitap almalıyız'' diye konuştu.

Berat Ata isimli öğrenci de silah vererek yerine kitap alacağını, silahların kötü, kitapların iyi ve bilgi verici olduğunu söyledi. aa

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler