YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Çocuk üşürse insanlık üşür" dedi, yardım yağdı
"Çocuk üşürse insanlık üşür" dedi, yardım yağdı
23 Aralık 2015 12:42
Yüksekova'da öğrencileri için kampanya başlatan sınıf öğretmeninin sosyal medya üzerinden yaptığı çağrı destek buldu.

İlçeye 10 kilometre uzaklıktaki İnanlı Köyü İlkokulunda 5 yıldır görev yapan Samsunlu öğretmen İbrahim Eroğlu'nun hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğü bölgede öğrencilerinin üşümemesi için başlattığı yardım kampanyası ses getirdi.
    
Okula gelirken köy yolunda üşüyen öğrencilerini görünce dayanamayıp yardım kampanyası başlatan Eroğlu'nun, "Çocuk üşürse kalp üşür, vicdan üşür; çocuk üşürse insan üşür, insanlık üşür" çağrısı üzerine Türkiye'nin birçok yerinden ilçeye 70 koliden oluşan yardım malzemesi gönderildi.
    
Öğretmen Eroğlu, içerisinde giyim, kırtasiye ve oyuncak bulunan yardım paketlerinin bir kısmını görev yaptığı okuldaki öğrencilere bir kısmını da çevre köylerdeki çocuklara dağıttı.

"Onlar üşürken biz rahat edemeyiz"
    
Sınıf öğretmeni Eroğlu, AA muhabirine, öğrencilerinin büyük bölümünün kışlık giyecek, kırtasiye ve oyuncak alabilecek imkana sahip olmadığını anlattı.
    
Öğrencilerinin üşüdüğünü görünce kampanya başlatmaya karar verdiğini ifade eden Eroğlu, "Çocuklarımız üşüdüğünde biz de üşüyoruz. Sonuçta çocuklarla yaşıyoruz ve onlar bizim çocuklarımızdır. Çocuk okula geldiği andan itibaren artık velinin değil bizimdir. Bu nedenle onlar üşürken biz rahat edemeyiz" dedi.
    
Ülkenin birçok yerindeki duyarlı insanların yardımda bulunduğunu belirten Eroğlu, şöyle konuştu:

İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Hatay, Kırıkkale, Tokat ve Bursa'dan duyarlı vatandaşlar kısa sürede bize elini uzattı. Yani ülkemizin birçok şehrinden yardım yağdı. Üşüyen çocuğa ders anlatamazsınız, onlara hayatın kurallarından, adaletten bahsedemezsiniz. Birçok çocuk üşürse bizim onlara öğretmenlik yapma şansımız kalmaz. Bizler onlara önce sosyal destek sağlamalıyız. Biz onlara anne ve baba olamazsak onlara hiçbir şey aktaramayız."
    
"Bize evlerini açıyorlar"

Köy sakinlerinin her fırsatta kendilerine destek olduğunu vurgulayan Eroğlu, şöyle devam etti:
    
"Bizler her gün köyümüzdeki evleri ziyaret ediyoruz. Onların sofralarına konuk oluyoruz. Bizleri evlerinde misafir ediyorlar ve en güzel yemekleri ikram ediyorlar. Bu benim için ancak filmlerde görülecek kadar hayaldi ama bu hayalime ulaştım. Kar yağdığından insanlar kapımızı çalıp bir ihtiyacımız olup olmadığını soruyor. Biz onlara emanetiz bunu biliyorlar."
    
Öğrenci velilerinden Ayten Bedirhanoğlu, çocuklarını geleceğe hazırlayan öğretmenleri çok sevdiklerini belirterek, "Çocuklarımız için büyük fedakarlıklar yaptılar. Onlara kışlık giyecek ve kırtasiye yardımı sağladılar. Allah onlardan razı olsun" diye konuştu.
Köylülerden Şahin Kiremen ise öğretmen İbrahim Eroğlu'nu köy halkından biri olarak gördüklerini söyleyerek, "Her konuda köylülere yardımcı oluyor. Bizler de öğretmenimize sahip çıkarak ona çok değer veriyoruz" ifadesini kullandı.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler