YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuğunun cenazesini çuvalda taşıyan baba neler olup bittiğini anlattı
Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca köyünün Çeli mezrasında cenazesi çuvalda taşınan 3 yaşındaki Muharrem Taş’ın ailesi taziyeleri kabul ediyor.
Çocuğunun cenazesini çuvalda taşıyan baba neler olup bittiğini anlattı
06 Şubat 2014 / 19:00 Güncelleme: 06 Şubat 2014 / 19:42

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca köyünün Çeli mezrasında cenazesi çuvalda taşınan 3 yaşındaki Muharrem Taş’ın ailesi taziyeleri kabul ediyor. Acılı baba ise olayla ilgili konuştu.

Vefat eden Muharrem Taş’ın babası Abdulmenav Taş, il merkezindeki Şabaniye Mahallesi’nde bulunan babasına ait evde taziyeleri kabul ediyor. Acısının çok büyük olduğunu ifade eden baba Taş, oğlunun saat 14.00 sıralarında rahatsızlandığını belirterek, "Öksürük başladı. Saat 17.00 sıralarında öksürük çoğaldı, nefes alamaz duruma geldi. Ben de saat 18.00-19.00 sularında Yalınca köyünde bulunan akrabama telefon açtım.

Acele karakolu aramalarını isteyip, ’Ya helikopter göndersinler ya da yolları açsınlar, oğlum çok hasta, Van’a yetiştirelim’ dedim. Karakol komutanını aramış, karakol komutanı da 112, Karayolları kimi aramışsa artık bilmiyoruz. Biz de bekledik. Başka yerlere de haber vermedim. Sonra saat 19.30-20.00 arası bir daha aradık, bize, ’Tekrar bekleyin’ dediler. Gece saat 24.00’e kadar bekledik, kimse gelmedi. Saat 02.00 gibi çocuğum kollarımda vefat etti. Sonra Van’da bulunan ağabeyimi aradım ve onlar da yürüyerek 6 saate ancak köye vardılar. Ben de çocuğumun cenazesini çuvala koydum, sırtımızda Yalınca köye kadar geldik. Ertesi gün akşama kadar ancak vardık, orada ağabeyime ait arabayla Van’a getirdik. Yollar kapalıydı, kimse cenazeyi dahi almaya gelmedi” dedi.

"İmkanım olsa..."

Acılı baba, köyde yolların bir aydan fazladır kapalı olduğunu öne sürerek, “Ben orada çobanlık yapıyorum, imkansızlıktan orada yaşıyorum. İmkanım olsa oraya gider miydim? Çocuğumun ölmesine izin verir miydim?" diye konuştu.

Ölen çocuğun amcası olan Abdulkadir Taş ise, “Kardeşim bana, ‘Çocuğum öldü, gelin’ dedi. Ben de bize neden daha erken haber vermediğini sordum. O da karakol komutanını aradığını, onların da gelip kurtaracaklarını söylediğini anlattı. Saat 17.00’den gece 02.30’a kadar beklemiş, hiç kimse gitmemiş oraya. Aradan 6-7 saat geçmiş, kimse gitmemiş. Biz de gece 02.30’da Van’dan gittik ve sabaha karşı vardık Yalınca köyüne.

Oradan 2-3 kişi de bize katıldı ve yaya olarak Çeli mecrasına 4-5 saat sonra ancak ulaştık. Biz gittik zaten orada kimse yoktu. Anası babası vardı, onlar da zaten perişan olmuştu. Biz de çocuğu çuvala koyduk, karda zor yürüyerek taşıdık. 10 dakika arayla değişerek sırtımızla Yalınca köyüne kadar geldik. Yalınca köyünden ne ambulans ne de başka bir araç geldi. Biz de kendi aracımızla Van’a getirdik. Defin işlemleri için karakola gittiğimizde, ondan sonra savcı otopsi için hastaneye götürttü. Biz sorumlulardan davacıyız” şeklinde konuştu.

Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca köyü Çalık mezrasında cenazesi çuvalda taşınan çocuğun ailesine taziye ziyaretinde bulunarak, sorumlular hakkında gereğinin yapılacağını söyledi.

Vali Doğan, beraberindeki İl Emniyet Müdürü Ümüt Yurdakul, İl Jandarma Komutanı Pilot Kurmay Albay İrfan Kızılaslan, İl Sağlık Müdürü Bilal Acar ile Şabaniye Mahallesi’nde taziyeleri kabul eden Taş ailesini ziyaret etti. Cenazesi çuvalda taşınan Muharrem Taş için dua edip baba Abdulvahap’a taziyelerini ileten Vali Doğan, çıkışta olayı değerlendirdi. Sorumlular hakkında gerekenin yapılacağını ifade eden Vali Doğan, “Malumunuz 1 Şubat tarihinde hiçbirimizin kabul edemeyeceği bir sorunla karşı karşıya kaldık.

Bir evladımızı kaybettik. Ortaya çıkan görüntüler hiçbir bakımdan telif edilebilir, açıklanabilir değil. Biz geldik aileye hem baş sağlığı diledik hem meseleyi karşılıklı olarak görüştük. Sağlık Bakanlığımız aileyle telefon görüşmesi yaptılar. Tabii sorumlularla ilgili idari soruşturmayı hem biz valilik olarak başlattık, Sağlık Bakanlığı aynı konuda soruşturma başlattı ve gereğini yapmaya hep beraber karar vermiş bulunuyoruz. Bir daha böyle olayların tekrar etmemesi için sistemi yeniden gözden geçirme ihtiyacımız var.

Bugüne kadar tabii onlarca defa devletimiz imkanlarıyla helikopterlerle, hava ambulanslarıyla, paletli ambulanslarla hiçbir arızaya mahal vermeyecek şekilde müdahale etmiştik ama bu kez sistem bir arıza verdi. Bu arıza tabii küçük şahsi hatalardan kaynaklandı, bedeli çok ağır oldu. Ben rahmet diliyorum ve bu konuda gereğinin yapılacağını ifade ediyorum. Elbette böyle bir sonuç varsa ihmal olmadan böyle bir sonuç olmaz çünkü devletin bu konuda kurduğu sistem son derece etkili bir sistem.

Milyonlarca dolar para harcayarak çok etkili bir sistem kuruldu. Devletin karla mücadele araçları, hava araçları, ambulans, tabi haberleşme sistemleri, hepsi dünya standartlarında kurulmuş sistemler ama bu sistemleri çalıştıracak insanlar. İnsanlardan herhangi birisi küçük hata yaptığında sistem sorunlar oluşturuyor. Şimdi insani hataları bertaraf edecek yapı kurmamız lazım. Bununla ilgili de arkadaşlarımız değerlendirmeler yapacaklar” dedi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler