YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuğunu bulana 30 bin TL
Çocuğunu bulana 30 bin TL
13 Temmuz 2010 20:53
Bitlis'in Tatvan ilçesindeki devlet hastanesinin ek hizmet binasından 6 ay önce iki günlükken kaçırılan bebeğin ailesi, bebeğin bulunmasını sağlayacaklara 30 bin TL ödül verileceğini açıkladı.

İşletme Mahallesi'ndeki evlerinde basın açıklaması yapan bebeğin ailesi ve avukatı, 25 Ocakta kaçırılan bebeklerinin bir an önce bulunmasını istedi.

Baba İrfan Ulus, artık dayanacak güçlerinin kalmadığını, müjdeli bir haberi sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

Ulus, geçen zaman içinde bebeklerinin bulunması için hiçbir somut adım atılmadığını belirterek, ''Bebeğimizin bulunmasını sağlayanlara ve yardım edenlere 30 bin TL ödül vermeyi kararlaştırdık. Bizim tek isteğimiz bebeğimize kavuşmak'' dedi.

Konuşmakta zorlanan ve zaman zaman gözleri dolan baba Ulus, bebeklerinin kaçırılmasından sonra eşiyle birlikte ilaç desteğiyle ayakta durabildiklerini ifade etti. Ulus, ''İlaçlarla zar zor ayakta kalabiliyoruz. Muhakkak yüreği sızlayan, ciğeri yanan çok insan var. Şimdiye kadar bebeğimizin bulunması için çok şey yapılmadı. Yetkililer, hep 'bulunacak' dedi. Ama halen somut hiçbir şey yok. Birilerinin bizim acımızı anlamalarını bekliyoruz. Umutluyuz halen. Dua ediyoruz'' şeklinde konuştu.


-''GEÇMİŞ OLSUN DİYEN OLMADI''


Bebeğin annesi Hülya Ulus ise yetkililerden gerekli duyarlılığı görmediklerini, bebeklerinin bugüne kadar yeterli şekilde aranmadığını öne sürdü.

Hastanede bileğine takılan bilekliği 6 aydır kolundan çıkarmadığını anlatan anne Ulus, şöyle konuştu:

''Yetkililerin hiçbiri bir gün çıkıp da bizlere 'geçmiş olsun' deme zahmetinde bulunmadı. Bir tek çaremiz kaldı. Önce Allah'a sığınıyoruz sonra da Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın sesimizi duymasını istiyoruz. Ne olur, Allah rızası için yardım edin. Ayrıca dolaşan dedikodulardan da çok rahatsızız. Çektiğimiz acı yetmiyormuş gibi bir de dedikodular başladı. Kimileri bebeğin babası tarafından satıldığını, kimileri ninesi tarafından satıldığını söylüyor. Bu dedikodularda bizi yaralıyor. Bizim acımız zaten bize yetiyor. İnsanlar neden acımıza acı katmak için günah işliyorlar. Bizim yerimizde onlar da olabilirdi. Böyle dedikodu edeceklerine çıkıp bebeğimizi arasınlar, bize yardım etsinler.''

Bebeğini kaçıranlara seslenen Ulus, ''Derdiniz neydi bilmiyorum. Neden bebeğimi kaçırdınız bilmiyorum ama inanıyorum ki Cenab-ı Allah hiçbir şeyi gizli tutmaz. İlla bir şekilde çıkar ortaya. Eğer içinizde merhamet ve acıma duygusu varsa bebeğimi geri getirin. Ben de o merhameti bekliyorum'' dedi.


-''KONU HALA DETAYLI İNCELENMEDİ''


Ailenin avukatı Hasan Aldanmaz ise Bebeğin kaçırılmasından sonraki süreçle ilgili bilgi verdi.

Bebeğin kaçırılmasının ardından, Tatvan Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma açıldığını ve soruşturmanın devam ettiğini belirten Avukat Aldanmaz, şunları dile getirdi:

''Konunun detaylı incelenmesi için Sağlık Bakanlığından müfettiş görevlendirmesini talep etmiştik. Konunun hassasiyetini tekrar dile getirdiğimiz ikinci dilekçemize ise adeta alay edilircesine, 'ilk dilekçenizle birleştirilmek üzere Bitlis Valiliğine gönderilmiştir' şeklinde cevap verildi. Konunun birinci dereceden sorumlusu Sağlık Bakanlığı olmasına rağmen hala hiçbir araştırma ve inceleme yapılmadı. Gelişmeler üzerine Sağlık Bakanlığı aleyhine tazminat davası açtık. Hastane yönetiminin ihmali olduğu gerekçesiyle Sağlık Bakanlığından aile adına bir miktar tazminat talebinde bulunduk. Dava devam ediyor. Savcılık soruşturması da devam ediyor. Fakat herhangi bir gelişme yok.''

Bebeği bulan ya da bulunmasını sağlayanlara ailenin 30 bin TL ödül vereceğini bildiren Aldanmaz, bebeğin bulunduğu yeri bilenlerin polis ya da Cumhuriyet Başsavcılığına ihbarda bulunmasını ya da aileye bilgi vermesini istedi. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler