YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cizre’de sokağa çıkma yasağı kalktı
Şırnak'ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağı 8. gününde kaldırıldı.
Cizre’de sokağa çıkma yasağı kalktı
12 Eylül 2015 / 09:03 Güncelleme: 12 Eylül 2015 / 09:07

Yasağın kalkmasıyla birlikte günlerdir çatışmaların yaşandığı Cizre güne sakin uyandı. Gün ağarınca sokaklardaki çatışmaların izleri de gün yüzüne çıkmaya başladı. Sabah saatlerinde sokağa çıkma yasağı kaldırılırken, kente ilk heyetler de girdi.

TELEFON VE İNTERNET DEVREYE GİRDİ

İlçede açık olan tek fırının önünde yine uzun kuyruklar oluştu. Fırından yine aile başına 5 ekmek veriliyor. İlçede kapalı olan telefon ve internet hatları dün öğleden sonra devreye girdi. GSM hatları ve internetin sabahtan akşam saatlerine kadar açık kalacağı ve akşamları yine kapatılacağı bildirildi. İlçedeki yakınlarıyla telefon bağlantısına geçebilenler, durumlarıyla ilgili günler sonra bilgi alabildi.

YASAK KALKTI

Şırnak'ın Cizre ilçesinde geçen haftadan beri saat 20.00'de başlayan sokağa çıkma yasağı, bugün saat 07.00'de kaldırıldı. Şırnak Valiliği'nden yapılan açıklamada, bu süre zarfında güvenlik kuvvetlerinin Terör örgütü PKK mensuplarına karşı başarılı bir operasyon gerçekleştirdiği kaydedilerek, "Bu süreçte sabır ve duyarlılıkla hareket eden çok değerli Cizreli vatandaşlarımıza en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz" ifadelerine yer verildi.

GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINACAK

Açıklamada, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bölücü terör örgütüne karşı vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması ve kamu düzeninin sağlanması için geniş güvenlik tedbirlerinin uygulanmasına kararlılıkla devam edileceği vurgulandı.

Anayasa Mahkemesi, Cizre'de yasak kararının yürütmesinin durdurulmasına ilişkin tedbir talebini reddetti. Yüksek Mahkeme'nin internet sitesinde yapılan basın duyurusunda, Ömer Elçi ve Mehmet Girasun'un, Cizre'de uygulanan sokağa çıkma yasağına ilişkin bireysel başvuruda bulunduğu belirtildi. Buna göre, Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, başvuru kapsamındaki sokağa çıkma yasağı kararının yürütmesinin durdurulmasına ilişkin tedbir talebinin reddine karar verdi.

İLK HEYETLER CİZRE'YE ULAŞTI

Sabah saatlerinde sokağa çıkma yasağı kaldırılırken, kente ilk heyetler de girmeye başladı. Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP'li vekiller, DTK, KJA ve STÖ temsilcileri, insan hakları savunucuları ve bölge baro başkanlarının da bulunduğu ilk heyetler Cizre'ye konvoy halinde girdi.

rs-002.jpeg

...
 // Ömer
demokrasi, insan hakları ve özgürlükleri önceleyen inanç ,ırksal mensubiyetlere karşın saygılı Yeni Türkiye parolası ile yola çıkmış bir kanala ait sayfada bu türden edep dışı yorumlara müsaade etmesini yakıştıramıyorum. Selamlar...
12 Eylül 2015 Cumartesi 15:33
 // Fatih
Vurun hepsini it soyları...
12 Eylül 2015 11:59
 // Kaan
Tarhana sarsinlar bellerine...
12 Eylül 2015 10:55
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler