YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cizre’de iki okul daha ateşe verildi
Cizre’de iki okul daha ateşe verildi
18 Eylül 2014 08:31
Cizre, Diyarbakır ve Yüksekova’da Kürtçe eğitim verilmesi için açılan okulların kapatılmasını protesto eden göstericiler dün üç okulu ateşe verirken,bu gecede iki okula daha Molotof kokteylleri ile saldırıp ateşe verdi.

Cizre’de Kürtçe Eğitim vermek için kurulan okulların kapatılmasını bahane eden yüzleri maskeli bir gurup yafes ve Nusaybin Caddesine barikat kurup izinsiz gösteri yapmak istedi.Eylemci gurup bomba düzenekli iki büyük tüpü de Cizre Köprüsüne bırakıp köprüyü ulaşıma kapattı.

Olay yerine sevk edilen Polis ekiplerinin dağılın uyarılarına taş,ses bombası ve Molotof kokteylleri ile karşılık veren guruba polis tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale etti.Göstericiler Nur ve Cudi Mahallesinin ara sokaklarına kaçtı.

Göstericilerin yola bıraktığı tüpten yapılan el yapımı bombalar, patlatılmadan olay yerine gelen bomba imha uzmanları tarafından etkisiz hale getirildi. Patlayıcıların etkisiz hale getirilmesinden sonra köprü tekrardan ulaşıma açıldı.

Öte yandan Polis köprü üzerindeki bombayı imha etmekle uğraşırken bir gurup Nur Mahallesinde bulunan Anadolu Atatürk Lisesi ile Sur Mahallesinde bulunan İsmail Ebul-İz Ortaokuluna Molotof Kokteylleri ile saldırıp ateşe verdi. Okulların ateşe verilmesi ihbarı üzerine olay yerine zırhlı araçlarla çok sayıda polis ve itfaiye ekibi sevk edildi.

Yangına müdahale etmek için sur mahallesine giden itfaiye ekibi göstericilerin taşlı saldırısına maruz kalınca geri dönmek zorunda kaldı. İki polis zırhlı aracı eşliğinde mahalleye giren itfaiye ekibi göstericilerin attığı taşların aracın ön camına isabet etmesi sonucu yaralanmaktan kıl payı kurtuldu.

İtfaiye ekibi polis eşliğinde yangını müdahale edip söndürdükten sonra yine polis ekibi eşliğinde mahalleden ayrıldı.

Polis ekipleri olası bir olaya karşı okulların bulunduğu sokaklarda zırhlı araçlarla devriye gezerken, toma araçları da Dörtyol kavşağında beklemeye devam ediyor.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler