YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cizre'de hedef barışa sabotaj
Cizre'de hedef barışa sabotaj
01 Ocak 2015 07:25
Cizre'deki Hüda-Par'lıların evlerine saldıran PKK'ya bağlı YDGH üyelerinin asıl amacı polis mahalleye girerken çapraz ateşe alarak kayıp verdirmek ve barış sürecini sabote etmekti

Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi (YDGH) militanlarının, Hüda-Par üyelerinin evlerine yönelik saldırının perde arkasından, çözüm sürecine yönelik komplo planı çıktı.

İçişleri Bakanlığı'nın konuya ilişkin yaptığı ilk değerlendirmeye göre, örgüt sempatizanları, hem Hüda-Par üyelerine saldırıp kaos çıkarmayı, hem de Nur mahallesinde gece geç saatlerde başlayan olaylar sırasında polisi hedef alarak çözüm sürecine darbe vurulmasını amaçladı. Bu kapsamda YDGH üyelerinin, bölgedeki evlerin çatılarına mevzilendiği ve emniyet güçlerinin olayları bastırmak için sokağa girmesi halinde, özel harekât polislerini çapraz ateşe alarak kayıp verdirmeyi planladıkları tespit edildi. Emniyet güçlerinin hem bu yüzden hem de kimi Cizre belediyesi kimi de YDGH üyeleri tarafından sokaklara kazılan irili ufaklı hendekler nedeniyle olaylara geç müdahale edebildiği öğrenildi.

Kandil'den bağımsızlar

Cizre'deki olaylar, 27 Aralık Cumartesi günü sabaha karşı 03.30 sularında PKK'nın gençlik yapılanması YDGH'ye bağlı maskeli bir grubun, Hüda-Par üyesi muhafazakâr Kürtlerin yaşadığı Nur mahallesinde bazı evlere yönelik saldırı girişimiyle başladı. PKK'lılar bazı evlere silahlarla saldırırken, bazılarını da ateşe verdi.

Ateşe verilen evlerde mahsur kalan hamile bir kadın da son anda kurtarıldı. Saldırılarda 3 kişi yaşamını yitirirken 5 kişi de yaralandı. Olayların, çözüm sürecinde yeni bir aşamaya geçilmesinden ve Kandil'in "Gösterilerde maske takılmayacak, Molotof atılmayacak" açıklamasından bir gün sonra gerçekleşmesi, kafalarda soru işareti yarattı. Ankara, saldırıyı gerçekleştiren YDGH'nin Kandil'den bağımsız davrandığı değerlendirmesi yaptı.

 

SABAH

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler