YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cizre bombalardan arınacak, ‘restorasyon’ yapılacak
Cizre'de hallkın ve güvenlik güçlerinin can güvenliğinin korunması için konulan sokağa çıkma yasağı devam ederken, bu süreçte kentte bomba arama ve imha çalışması yapılacak.
Cizre bombalardan arınacak, ‘restorasyon’ yapılacak
13 Şubat 2016 / 02:02 Güncelleme: 13 Şubat 2016 / 09:09

Silopi’de bu süreç 10 günde tamamlanırken, Cizre’deki çalışmanın daha uzun sürebileceği öğrenildi.

30 EKİPLE HASAR TESPİTİ

Bomba temizliğinin ardından da İçişleri Bakanlığı’nın talebi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na hasar tespiti yapma görevi verilecek. Bakanlık da 30 dolayında ekiple Cizre’deki sokak ve binaları tek tek kontrol edecek. Bu çalışmalarda 100 civarında personelin görev alması bekleniyor. Hasar tespit ekipleri, Türkiye genelindeki çalışanlardan oluşacak. Ekipler, her bir bina için, çatı, duvar, kolon incelemesi yaparak, detaylı rapor hazırlayacak. Bu süreçte, kamu binaları ile şahıs binalarının tespitleri ayrı ayrı gerçekleştirilecek.

foto-494.jpg

BAKAN SARI: HIZLA YENİ KONUTLAR YAPILACAK

Ekipler, kentin altyapısına yönelik incelemede de bulunacak. Zarar gören altyapı varsa, onarımı yapılacak.

Oluşturulan raporlar da kaymakamlık ve valiliğe teslim edilecek. Yapılacak ön çalışmanın ardından, hükümetin vereceği karara göre, onarılamayacak durumda olan binalar yıkılacak. Bakanlık ya da valilikler eliyle ihaleler açılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Silopi’de de geçtiğimiz günlerde zarar tespit çalışması yapmıştı. Bu çalışmalarda, 27 adet yıkık , 342 adet de ağır hasarlı bina tespit edilmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı da bölgedeki çalışmalara yönelik olarak, “Hızlı bir biçimde kentsel dönüşüm kapsamına alıp buradaki zarar görmüş binalarımızın yerlerine yeni konutlar inşa edilecek ve vatandaşlarımızın mağduriyetleri en kısa zamanda giderilecek” demişti.

 

 

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler