YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'in Uygur Türkü soykırımına protesto
Çin'in Uygur Türkü soykırımına protesto
11 Ocak 2015 16:05
Kütahya'da Anadolu Öğrenci Birliği üyeleri, Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yönelik saldırıları protesto etti.

 

Kentte faaliyet gösteren yaklaşık 10 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği grup, Ulu Camii önünde toplanarak Çin yönetimi aleyhine slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Şahit Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yunus Karakaya, Doğu Türkistanlı kardeşlerini unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını söyledi.

Doğu Türkistan'da, 21'inci yüzyılda barbar dönemlerin zulümlerini aratmayan günlerin yaşandığını belirten Karakaya, şöyle konuştu:

"Dünyanın gözü önünde 40 milyon insan yok edilemeye çalışılmaktadır. Ne özgürlükçü Batı, ne İslam dünyası feryatlarını duymamaktadır. Bir halkın yaşama hakkı, din ve özgürlükleri çıkar uğruna kurban ediliyor. Doğu Türkistanlılar, sadece Müslüman oldukları, değerlerinden vazgeçmedikleri ve ibadetlerini yerine getirmek istedikleri için öldürülmekte, zindanlarda çürütülmekte, aç bırakılmakta ve sürgüne gönderilmektedir.

Çin devleti son yıllarda uygulamaya soktuğu yasaklarla milyonlarca Müslümanın yaşadığı ülkeyi adeta esir kampına çevirmiştir. Çin devleti, Doğu Türkistanlılara tam anlamıyla terör estiriyor. Tıpkı İsrail'in Filistinlilere yaptığı gibi toprakları planlı bir şekilde ellerinden alınıyor, mülklerine el konuluyor."

Karakaya, duyarlı Müslümanlar olarak bütün dünya devletlerine, Çin'in hukuksuz ve insanlık dışı uygulamaları karşısında harekete geçme çağrısında bulunduklarını sözlerine ekledi.

Grup, Doğu Türkistanlı Müslümanlar için dua ettikten sonra dağıldı.

İstanbul

Anadolu Öğrenci Birliği üyesi öncülüğünde, Çin Başkonsolosluğu önünde bir araya gelen grup, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti. 

Sarıyer Haydar Aliyev Parkı'nda toplanan gruptakiler, "Doğu Türkistan'a özgürlük" pankartı açarak Çin'in İstanbul Başkonsolosluğu'na kadar yürüdü. Sloganlar atan grup, Türk ve Doğu Türkistan bayrakları ve dövizler taşıdı. 

Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Abdulvahit Yücel, burada yaptığı konuşmada, Doğu Türkistan'da ibadetlerini yapmak isteyen Müslümanların büyük bir baskıya maruz kaldığını söyledi.  

Geçmişte de Müslümanların dünyanın pek çok yerinde benzeri saldırılar yaşadığını ancak buna boyun eğmediğini aktaran Yücel, "Buradan Çin'e de sesleniyoruz: Allah'ın nurunu söndüremeyeceksiniz. Ne yaparsanız yapın, her türlü yasağı koyarsanız koyun Allah'ın dini, Allah'ın dinini savunanların, O'nun dinini hakim kılmak için mücadele edenlerin omuzlarında yükselecektir" dedi. 

İslam alemini ve dünya kamuoyunu Çin'in bu uygulamalarına karşı duyarlı olmaya çağırdıklarını dile getiren Yücel, Doğu Türkistan'da yaşayan Müslüman halkın özgürlüklerinin iade edilmesini istediklerini ifade etti. 

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan ise Doğu Türkistan'da insanların dini inançlarının baskıya maruz kaldığını kaydetti. Doğu Türkistan'da geçmişten bu yana çok sayıda Müslümanın öldürüldüğünü, ibadetlerin yasaklandığını ileri süren Oğuzhan, 1 Ocak'ta yürürlüğe giren yasayla Müslümanların hayatının "çekilmez hale" getirildiğini savundu. 

Konuşmaların ardından Doğu Türkistan'da yaşayan Müslümanlar için Türkçe ve Arapça dualar edildi. "Doğu Türkistan'a özgürlük" yazılı pankart ve dövizleri buraya bırakan gruptakiler daha sonra dağıldı. 

Yürüyüş ve açıklama sırasında polis çevrede geniş güvenlik önlemi aldı.  

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler