YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cinayet 'geliyorum'dedi
Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde 15 yaşındaki kızı isteyen Burhan Demirel adlı şahıs, kızın ailesinden olumsuz yanıt alınca baba ve kızı silahla öldürdü.
Cinayet 'geliyorum'dedi
08 Mayıs 2011 / 08:30 Güncelleme: 08 Mayıs 2011 / 08:43

Burhan Demirel, 15 yaşındaki Nebahat'ı istedi, aile vermeyince mahalleyi bastı, okula gitti. Şikâyet üzerine okul saatlerinde koruma verildi. Cuma günü servisin yolunu kesip kaçtı, aranırken dün de Nebahat ve babasını öldürdü

Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde bekâr olan 30 yaşındaki Burhan Demirel, evlenmek istediği ancak ailesinin vermediği 15 yaşındaki Nebahat Karakaya ve babası Cemal Karakaya'yı öldürdü. Göz göre göre gelen çifte cinayet, dün saat 06.00 sıralarında Kovancılar ilçesi Çaybaşı Mahallesi Levent Sokak'ta işlendi. Karakaya ailesinin akrabası ve kiracısı olan 30 yaşındaki Burhan Demirel 3 ay önce, ev sahibinin 15 yaşındaki kızı Nebahat Karakaya'yı ailesinden istedi. Ancak aile, genç kızın okula gittiğini ve daha öğrenci olduğunu söyleyerek bu isteği reddetti. Bu arada baba Cemal Karakaya, kiracısı olan Demirel'in evden çıkmasını istedi. Kentte Abdullahpaşa Mahallesi'nde bir eve taşınan Burhan Demirel genç kızın peşini bırakmaya niyetli değildi. İki ay önce genç kızın öğrenim gördüğü Palu Kız Meslek Lisesi'ne gitti. Okul müdürü Fahrettin Beyaz'a, Nebahat Karakaya'nın dayısı olduğunu söyleyen Demirel "Ailesi onu okuldan almam için beni gönderdi" dedi. Ancak genç kız "Bu adam benim dayım değil, beni kaçırmaya çalışıyor" diye uyardı. Müdürün şikâyeti üzerine polis, Burhan Demirel'i gözaltına aldı. İddiaya göre bir gece nezarethanede tutulan Demirel daha sonra serbest bırakıldı.

BABAYI TEHDİT EDİYORDU

Bu arada Demirel, baba Karakaya'yı cep telefonuyla tehdit etmeye başladı. Aile Palu Cumhuriyet Savcılığı'na başvurarak, koruma talebinde bulundu. Bunun üzerine Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polisler, genç kızın okul giriş-çıkış saatlerinde okulun kapısında nöbet tutmaya başladı. Bu arada Nebahat'ı okula babası götürüp getirmeye başladı. Daha sonra Demirel elinde silahla 3 kez farklı zamanlarda genç kızın yaşadığı mahalleyi bastı. Aile her defasında jandarmaya ve savcılığa şikâyette bulundu. Ancak ailenin iddiasına göre yetkililer, "Ölü yok biz kimi gidip yakalayalım" dedi. Son olarak Demirel, cuma günü Nebahat Karakaya'nın da içinde bulunduğu Kovancılar ilçesinden Palu'ya giden öğrencileri taşıyan okul minibüsünü silahla durdurdu. Minibüs sürücüsü ve minibüsteki öğretmenleri "Nebahat'ı bana vermezseniz, sizi öldürürüm" diyerek tehdit etti. Tehdide boyun eğmeyen öğretmenler, hemen jandarmaya haber verdi. Jandarma ekiplerinin geldiğini gören Demirel, olay yerinden kaçtı. Ailenin ve öğretmenlerin durumu güvenlik güçlerine bildirmesi üzerine ekipler gece boyunca her yerde şüpheliyi aradı. Tüm bu yaşananların ardından okul müdürü Fahrettin Beyaz, cuma günü akşam saatlerinde baba Karakaya'yı telefonla arayarak, "Biz kızınızı koruyamıyoruz. Başka bir okula verin ya da açık lisede okutun" dedi. Bunun üzerine baba okula giderek kızının tasdiknamesini aldı.

BABA VE KIZI ÖLDÜ

Ekipler her yerde Burhan Demirel'i ararken o gece yarısı ailenin yaşadığı evin odunluğuna saklandı. Sabah saat 06.00 sıralarında baba Cemal Karakaya inşaat halindeki evinin inşaatında çalışmak üzere bahçedeki çimentoları alıp, harç yapmaya başladı. Bu sırada odunluktan çıkan Demirel, baba Karakaya'ya silahla ateş açtı. Karakaya kanlar içinde yere yığılırken, silah sesini duyan anne ve kızı Nebahat Karakaya hemen kapıya koştu. Bu sırada şüpheli, kapıdaki genç kıza da ateş etti. Kızının arkasında duran anne Fatmagül Karakaya ise saldırıdan yara almadan kurtuldu. 15 yaşındaki Nebahat Karakaya olay yerinde, baba Cemal Karakaya ise ağır yaralı olarak Elazığ'a kaldırılırken ambulansta öldü. Olaydan sonra kaçan Burhan Demirel'in yakalanması için çalışma başlatıldı. Ailenin komşusu olan Emrah Cankara "Sabah silah sesiyle uyandık. Burhan ailenin eski kiracısı ve akrabasıydı. Gece odunluğa saklanmış sanırım, sabah da oradan çıkıp ateş etmiş" dedi. Amca Aziz Karakaya ise "Savcılığa 4-5 kez şikâyette bulunduk. 3 kere yaşadığımız mahalleyi silahla bastı. Dün okul minibüsünü elinde silahla durdurmuş, jandarmaya haber verince kaçmış. Yeğenim ve kardeşim göz göre göre öldüler" dedi. Baba ile kızın cenazesi otopsinin ardından ailelerine teslim edildi.

'Cumartesi tatil günüydü yapacağımız bir şey yok'

Yengesi Saliha Karakaya, "Peşini bir türlü bırakmadı. Polis ve jandarma önlem almadı. Olacağı buydu" dedi. Dede Fikri Şeker ise, "Kaç kez şikâyette bulundular. Ama kimse ilgilenmedi. Çok büyük ihmal var" diye konuştu. Ailenin iki oğlu olduğu ve İstanbul'da inşaat işçisi olarak çalıştıkları, Burcu ismindeki kızlarının ise İzmir'de evli olduğu öğrenildi. Kovancılar'da görevli bir emniyet yetkilisi, olayda ihmal olup olmadığı yönündeki bir sorumuza "Bize müracaatları vardı. Okul önünde tedbir almıştık. Giriş çıkışları kontrol altına almıştık. Cumartesi olduğu için yapacağımız bir şey yok" diye yanıt verdi.

Sabah

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler