YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çılgın proje için kritik karar
Çılgın proje için kritik karar
25 Haziran 2016 18:00
Ulaştırma, Bakanı Ahmet Arslan'ın Panama ziyareti kapsamında, Türkiye'nin Kanal İstanbul projesi için Panama Hükümeti'nden teknik ve idari destek alması için anlaşma imzalanacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın Panama ziyareti kapsamında Türkiye ile Panama arasında denizcilik alanında bürokrasinin azaltılmasına yönelik, "Denizcilik Anlaşması" imzalanacak. Anlaşma kapsamında 'çılgın proje' olarak anılan 'Kanal İstanbul' projesi için Panama Hükümeti'nden teknik ve idari destek alınabilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Panama'ya gitti.

KANAL İSTANBUL'UN MİMARLARIDA ORADA

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, bu Sabah Panama'ya hareket eden Bakan Arslan, Panama Kanalı'nın Genişletilmesi Projesi'nin açılışı dolayısıyla yarın yapılacak törene katılacak.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı temsilen katılacağı törende Arslan'a, Kanal İstanbul projesini hazırlayan ilgili kurum yetkilileri de eşlik ediyor.

Arslan, tören sonrasında, projeyi hayata geçiren Panama Kanal Otoritesi'nin koordinasyonunda bu ülkenin ilgili kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan çalışma grubuyla görüşecek.

DENİZCİLİK ANLAŞMASI İMZALANACAK

Söz konusu ziyaret kapsamında, Türkiye ile Panama arasında ilişkilerin geliştirilmesi ve denizcilik alanında bürokrasinin azaltılmasına dönük "Denizcilik Anlaşması" imzalanacak.

Anlaşmayla, iki ülke limanlarında bürokrasinin azaltılması, tarafların deniz kazalarında kendi gemilerine uyguladıkları muamelenin aynısını diğer ülke gemilerine de uygulaması mutabakat altına alınacak.

Anlaşmada yer alacak, "seyir kanallarının inşası ve yönetimi konularında idari ve teknik uzmanlığın paylaşımı için iş birliği platformu kurulması"na ilişkin madde kapsamında, Türkiye'de inşasına başlanacak, "Kanal İstanbul" projesi için Panama Hükümeti'nden teknik ve idari destek alınabilecek.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler