YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çilek sahtekarlarının akıl almaz icadı
Çilek sahtekarlarının akıl almaz icadı
12 Ağustos 2015 14:18
Çilek sahtekarları, pazarda çileğin daha fazla satılması için çileklere çilek spreyi sıktığı ortaya çıkarıldı. İzmir'de zabıta ekipleri, çileğe ‘çilek kokulu sprey’ sıkan pazarcının 200 kilo çileğini imha etti.

Vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendiren İzmir Karşıyaka Belediyesi zabıta ekipleri ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, Bostanlı Pazaryeri’nde bir satıcının, çileklerin üzerine ’güzel koksunlar’ diye çilek esansı sıkıldığı ihbarını aldı.

Tüm çilek tezgahlarına yönelik geniş çaplı denetim başlatan ekipler, bir pazarcının tezgahında, çilek kokusu taşıyan sprey kıvamında bir kimyasalın bulunduğunu tespit etti. Spreyin, çileklere suni koku vermek amacıyla kullanıldığı ve vatandaşların bu şekilde yanıltıldığı belirlendi.

Suni koku tuzağı

Sprey sıkılarak koku verilen 200 kilogram çilek zabıta ekiplerince toplanarak imha edildi. Ele geçirilen kimyasal madde ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü laboratuvarlarına gönderilerek incelemeye alındı. Satıcı hakkında ise yasal işlem başlatıldı. Kimyasalın analiz raporlarına göre, savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı ve gerekli cezai işlemlerin uygulanacağı ifade edildi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler