YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiftçiler domotesliri yere döktü
Çiftçiler domotesliri yere döktü
14 Mayıs 2010 17:39
Eylem yapan çiftçiler domates ve biberleri yola döktü

Mersin'de, "14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü" nedeniyle eylem yapan üreticiler yanlarında getirdikleri ürünlerini yola döktü. Bir çiftçi üzerinden çıkardığı gömleğini yakarken bazı çiftçiler ise ayakkabılarını yanan ateşin üzerine attı. Ürünlerinin para etmediğini öne süren çiftçiler hükümetten sorunlarına çözüm bulmasını istedi.
 

Akdeniz İlçesi'ne bağlı 'Kazanlı Hali'nde toplanan çiftçiler kamyonetlerine binerek yaklaşık 100 araçlık konvoy oluşturdu. Kamyonetlerinin kasasında açtıkları pankartlarla D-400 kara yoluna çıkan çiftçiler konvoyun yolu kapatması nedeniyle zaman zaman trafiğin aksamasına neden oldu. Kamyonetlerinin üzerinde sloganlar atan çiftçiler Mersin Toptancı Hal Kompleksine geldi. Burada araçlarından inen çiftçiler açtıkları pankartlar ve sloganlar eşliğinde Mersin Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği önüne geldi. Basın açıklaması öncesi çiftçilerden biri üzerinden çıkardığı gömleğini ateşe verirken bazı çiftçiler ise yanan ateşin üzerine ayakkabılarını attı.
 

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel yaptığı basın açıklamasında ürünlerinin para etmemesi nedeniyle bayram havasında kutlamak istedikleri 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nün kara bir güne döndüğünü söyledi. Gerek üretim aşamasında gerekse pazarlama aşamasında yaşadıkları sıkıntıların her yıl bir önceki yılı aratacak şekilde devam ettiğini ifade eden Gökçel, "İçinde yaşadığımız olumsuz hava nedeniyle maalesef bu günü bayram havasında kutlayamıyoruz. Yılın 12 ayı üretim yapan çiftçilerimiz ürünü değerinin altında satılmakta."dedi.
 

Mersin Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Refik Canatan ise sebzenin her zaman en ucuza satılan gıda maddesi olduğunu kaydetti. Canatan'ın konuşması sırasında bazı çiftçiler Canatan'a sorunlarını dile getirmediği gerekçesiyle tepki gösterdi.
 

Sorunlarını dile getiren çiftçiler daha sonra Toptancı Hal Kompleksi önüne geldi. Çiftçiler yanlarında getirdikleri domates ve biberleri yola dökerek bir süre eylem yaptı. Ürünlerinin para etmediğini dile getiren çiftçiler daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. CHA

hey gidi dünya...
 // ibrahim çelikoğlu
Eskiden tırfanda birkaç kilosunu satabilen çifçi,satamadığını salça yapar satar veya kumanyasını koyardı.Şimdi salça yapacaklarına yollara döküyorlar.Para kazanmasalar bunu yapabilirlermiydi?......
14 Mayıs 2010 20:37
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler