YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li belediye çöpleri toplamadı
CHP'li Manavgat Belediyesi'nin bazı caddeleri AK Parti'li Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi. Bu gelişmeye kızan CHP'li ilçe belediyesi çöpleri toplamama kararı aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, "Bü
CHP'li belediye çöpleri toplamadı
21 Aralık 2014 / 16:14 Güncelleme: 21 Aralık 2014 / 18:16

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 16 Aralık 2014 tarihi ek toplantıda Manavgat, Alanya ve Finike’de bazı caddeleri Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi yolundaki kararının ardından Manavgat Belediyesi, Büyükşehir’e devredilen caddelerde çöpleri toplamadı.

Caddeler kirli kaldı

Manavgat’ta Hasan Fehmi Boztepe Caddesi, Antalya Caddesi, İbrahim Sözen Caddesi, Zübeyde Hanım Caddesi, Demokrasi Bulvarı, Hastane Caddesi, Sarılar Caddesi, Muhittin Ersoy Bulvarı, Sorgun Bulvarı, Çolaklı Tilkiler Caddesi, Evrenseki D-400 kavşağı Turizm Yolu bağlantı caddesi, Kumköy Bulvarı, Kemer Bulvarı, Side Bulvarı, Remzi Güven Caddesi ve Barbaros Caddesi’nde çöpler alınmadı. Büyükşehir Belediyesi çöplerin toplanmadığı caddelere uyarı levhası yerleştirdi.

Büyükşehir Belediyesine geçti

Yılda 4 milyon turistin ziyaret ettiği ve Türk turizminde yüzde 12’lik paya sahip olan Manavgat’ta ana arterlerde çöpleri toplamaması vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanırken, 700’e yakın muhtarın katılımıyla gerçekleştirilen Muhtar Bilgilendirme Merkezi (MUBİM) toplantısında yaptığı konuşmada ilçedeki çöplerin toplanmaması konusuna değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Yeni yasa ile bir çok yetki Büyükşehir Belediyesi’ne geçti.

Kanun gereği 20-30 metrelik bulvarların peyzaj ve bakım hizmetleri Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecek. Siyasi parti ayırt etmeden CHP’li Manavgat Belediyesi, MHP’li Alanya Belediyesi ve Ak Partili Finike Belediyesi’nden bazı caddeler Büyükşehir Belediyesi’ne geçti" dedi.

Kanun gereği çöp toplama işleri ilçenin görevi

Kanun gereği yapılan bu çalışmanın yeni bir siyasi mevzu hale getirildiğini belirten Başkan Türel, "Siyasete yeni kavramlar sokuyorlar. Yeni Antalyalılar ,yeni Alanyalılar, yeni Manavgatlılar, yeni Finikeliler diye. Sen nüfus memuru musun? Bizim Alanyalılığımız. Manavgatlılığımız, Finikeliliğimizi size sormayız. Biz sizden daha fazla Alanyalıyız, Manavgatlıyız, Finikeliyiz.

Sizden daha fazla Antalyalıyız. Menderes Türel’in Antalya sevdasını herkes bilir. İşinizi yapın. Kanun gereği çöp toplama işlemi ilçe belediyelerine ait. Şimdi Manavgat Belediyesi, bize geçen caddelerde çöp toplamıyormuş. Çöpü toplamak onun işi.

Bizim derdimiz hizmet. Onlar insanı, memleketi düşünmüyorlar. Büyükşehir’i zora sokarak üç oy fazla alır mıyız, bunu hesap ediyorlar. Manavgat çöpten kokarsa sorumlu Büyükşehir gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu memleketi çöp dağlarına teslim etmeyiz. Kimse siyaset yapmasın."

Bütükşehir farkını vatandaş hissedecek diye korkuyorlar

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel konuşmasını şöyle sürdürdü: "Alanya’da 30 caddeyi almamız gerekirken 8 cadde aldık. Manavgat’ta 27 caddeyi almamız gerekirken 7 cadde aldık. Neden? Paylaşmak derdindeyiz. Biz her şeyi yapacağız demiyoruz. Kanun emrettiği için, hizmet etmek için alıyoruz.

Bu sorunları mesele yapmaların arkasında başka şeyler yatıyor. Büyükşehir’in o caddelere yapacağı hizmetlerdeki farkı vatandaş hissedecek diye korkuyorlar. Bunu hissettikleri için farklı provokasyon içindeler. Finike’de cadde aldık. Onlar memnun, isterseniz hepsini alın diyorlar.

Bu caddelerin bakımlarının ekonomik külfeti var çünkü. Serik Belediye Başkanı hepsini alın diyor. Biz bu bulvarı ekonomik külfet olarak da üzerimize alıyoruz. Alacağımız ilan reklam geliri, bu caddelere yapacağımız yatırımın yarısını karşılamıyor."

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler