YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li belediye cami imamı için yaptığı lojmanı geri yıktı
Bodrum Belediyesi bir caminin imamı için yaptığı lojmanı, gelen şikayet üzerine 9 ay sonra yıktı. İmam ise mahalle sakinlerinin evinde misafir olarak kalıyor.
CHP'li belediye cami imamı için yaptığı lojmanı geri yıktı
30 Aralık 2014 / 07:00 Güncelleme: 30 Aralık 2014 / 08:03

Bodrum Belediyesi, 30 Mart seçimleri öncesi yaptığı cami lojmanını, seçimlerden bir süre sonra geri yıktı.

Saldır Şeyh Türbe Camii'nde yaşanan, trajikomik olay mahalle sakinlerini şaşkına çevirirken, caminin imamını da mağdur etti.

Mahalle sakinleri ısrar etti CHP'li belediye yeni lojman yaptı

Edinilen bilgiye göre, camiinin yakınında yaklaşık 25 metrekarelik depoyu andıran bir imam lojmanı bulunmaktaydı. Mahalle halkının yoğun isteği üzerine CHP'li belediye, bu küçük binanın üzerine bir kat daha atarak, caminin imamı için daha kullanışlı bir lojman inşa etti.

9 Ay sonra apar topar yıkıldı

Ancak lojmanın ömrü sadece 9 ay sürdü. Türbe Cami'nin imamı olan Recep Eren'in ikamet ettiği lojman hakkında apar topar yıkım kararı çıkartıldı, ve yıkım 1 saat içinde gerçekleştirildi.

İmamı mahalle sakinleri misafir ediyor

Öte yandan, İmam Recep Eren'e kararın tebliğ edildiği, lojmanın ay sonuna kadar yıkılacağının söylendiği, ancak bu sürenin dolması beklenmeden binanın yıkıldığı, imamın ise halen bir mahalle sakininin evinde misafir olarak kaldığı belirtiliyor.

Yıkım kararı nereden çıktı?

Lojmanın yıkım sebebi ise mahalle sakinlerini şaşkına çevirdi. Lojman, Halikarnas Balıkçısı olarak da tanınan ünlü yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın mezarının hemen yanında, yani mezarla aynı arsada yer almakta. Bu durumdan rahatsız olan bir takım çevrelerin şikayeti üzerine belediyenin bu kararı aldığı iddia ediliyor.

Lojmanın yapımı esnasında Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın kızının inşaata gelerek, binadan duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği de iddialar arasında.

İmamı dışarıda bırakacak kadar acil miydi?

Bodrum'da onca yıkılması gereken bina varken, (belediyeye ait bir arsaya) belediyenin kendi inşa ettiği lojmanın şikayet üzerine apar topar yıkılması, imamın adeta sokağa atılması mahalle sakinlerinin tepkisini çekti. Mahallede imam yeni bir eve taşınana kadar yıkımın ertelenmesi için imza kampanyası başlatılmasına rağmen belediye yıkımı ertelemedi.

Yıkım ekibinin bu aceleci tavrı şaşkınlıkla karşılanırken, imamın nerede ikamet edeceği henüz netlik kazanmadı.

 

STARGAZETE

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler