YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cevad Zarif: Müzakereleri uzatacağız
Cevad Zarif: Müzakereleri uzatacağız
02 Aralık 2014 13:05
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran'ın BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile yürütülen müzakerelerin uzatılmasına ilişkin, " Nihai anlaşmanın detaylarında uzlaşmada zamana ihtiyacımız olduğu için müzakerelerin uzatılmasına kara

İran resmi ajansı İRNA'nın haberine göre, başkent Tahran'da Allame Tebatebai Üniversitesi'nde düzenlenen "Nükleer Diplomasi" konulu toplantıda konuşan Zarif, İran ve uluslararası toplum arasında yürütülen müzakereleri "Soğuk Savaş'tan bu yana uluslararası ilişkiler tarihinde en önemli mesele" olarak niteledi.

Zarif, daha önce nükleer meselede anlaşmaya varılacağının tahmin edilmediğini vurgulayarak, "Dünya artık nükleer meseledeki tek çözüm yolunun müzakere olduğunu kabul etti" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, müzakereler sonucunda İran'ın daha güvenli olduğunu söyleyerek, "Gelecek ufuklar daha aydınlık. Bir buçuk yıl önceki şartlara geri dönmeyeceğiz. İran'la müzakere eden tarafların İran'a karşı hatalı yaklaşımlarını müzakereler yoluyla değiştirmeyi başardık. İran halkıyla baskı, dayatma ve savaş diliyle konuşulamayacağını ve bu halkın diyalog, mantık, müzakere ve çözüm ehli olduğunu kabul ettiler" diye konuştu.

- "ABD'deki Yahudi toplumu müzakereleri destekliyor"

"Christian Science Monitor" adlı Amerikan gazetesinin kasım ayında yaptığı ankete dayanarak "ABD'deki Yahudi toplumunun büyük bir çoğunluğunun da nükleer müzakerelere destek verdiğini" aktaran Zarif, "ABD'deki Yahudilerin yüzde 84'ü, İran ile müzakerelere destek veriyor" ifadelerini kullandı.

Zarif, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun eylüldeki BM Genel Kurulu'nda İran'ın nükleer programının "dünya için tehdit" olduğunu savunduğu konuşmasına işaret ederek,"Netanyahu'nun bütün propaganda ve yaygarasınarağmen ABD'deki Yahudi toplumunun yüzde 84'ü İran ile çözümün uzlaşma olduğuna inanıyor" şeklinde konuştu.

Nükleer müzakerelerde anlaşmaya çok yakın olduklarını belirten Zarif şunları kaydetti:

"Ümidimiz anlaşmanın çerçevesini belirleyerek dostlarımızla detaylarını yazmaktı ve gerçekten de buna çok yaklaştık. Müzakere masasındaki bir çok kişi bir kaç gün daha olsaydı nihai anlaşmaya varabileceğimize inanıyordu ancak anlaşmanın detaylarını yazmamız için müzakerelerin uzatılmasına ihtiyaç olduğunu gördük."

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler