YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cesur Türk pilotun inanılmaz Afrin başarısı!
Cesur Türk pilotun inanılmaz Afrin başarısı!
23 Ocak 2018 04:14
Afrin'de, bir tüneldeki PYD hedefini vurmak isteyen Türk pilot, etkili bir yöntem olmayacağını anladı ve yere 20 metre kadar yaklaşarak hedefi imha etti.

Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı harekatında Türk pilot dünya savaş tarihine geçecek bir risk alarak inanılmazı başardı.

PYD'li teröristlerin bir tüneldeki inine bomba bırakmak isteyen pilot, yere 20 metre mesafeye kadar alçalarak tüneldeki hedefi vurdu.

İÇİ SİLAH DEPOSU HALİNE GETİRİLMİŞ DAĞI VURMA GÖREVİNİ ALDI

Afrin'deki teröristler bir dağın altını silah ve mühimmat deposu haline getirmişti.

Pilot, Afrin'deki teröristler tarafından, içi silah deposu haline getirilen bir dağı vurma görevini aldı.

Ancak depo dağın altındaki bir tünelde bulunduğu için yukarıdan bırakılacak bir bomba işe yaramayacaktı.

Pilot bu noktada inanılmaz bir risk almayı tercih etti. Aklındaki manevrayı gerçekleştirebilmek için öngörülen süresi de hayli kısıtlıydı.

SANİYELERLE YARIŞTI, HEDEFİ LAZERLE İŞARETLEDİ

30 saniye içinde karar vermesi gerekiyordu. Ve pilot harekete geçti. Pilot, silah deposunun ağzına lazerle işaret koydu.

Ateşlemeyi yatay olarak yapması gerekiyordu. Deponun ağzını tam olarak görebilmek için hızla alçaldı. Öyle ki, istediği mesafeye geldiğinde yerden sadece 20 metre yüksekteydi.

Bu büyük riske rağmen her şey yolunda gitti. Yatay olarak ateşlenen füze tam isabetle hedefi vurdu. Öyle ki, tepenin arkasına açılan diğer girişten de dumanlar yükseldi.

MESUT HAKKI CAŞIN: 30 SANİYESİ VARDI

Eski bir savaş pilotu olan Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın pilotun inanılmaz manevrasını şöyle yorumladı:

Pilot bu hedefi görüyor. Belli bir mesafeden hedef tespiti yapmış. Ona göre dalış açısını planlamış. En büyük riski göze alarak tüm hedefleri vurabileceğini göstermiş.

Buradaki yaklaşması, açısı pilotun inisiyatifine kalmıştır. Çünkü pilot demek, karar verebilen, inisiyatif sahibi, riski göze alabilen insan demektir. Kahramandır. Herkesin yapabileceği bir meslek değildir.

Tehdit süresi 30 saniyenin altında. 30 saniye içinde karar vermesi gerekiyordu. Bir de füzenin blast etkisi var. Zamanında kaçırmayı yapamazsa, kendi füzemizle kendimizi vururduk.

vmb.jpg

 

HABER7

Tillirsın pes etmeyipte ne yapsın?
 // Ahmet Y.
Conilerin, bölge de bulunan gözlemcileri tarafından, bu olayın haberi, bizden önce abd ye ulaşmıştır. Türk askerinin ve pilotlarının zekasına ve kıvraklığına şahit olan o gözlemciler ilgili üst düzey eşkiyalarına kim bilir nasıl anlattılar bu olayı :)))) Dolayısıyla tillirsın da mecbur çark etti. Belli etmemeye çalışsalar da, onlarda bu kıvraklığa ve zekaya sahip, bugüne kadar böyle bir pilotun olduğunu sanmıyorum. O sebeple yusuf yusuf yapmaya başladılar :)))...
23 Ocak 2018 Salı 05:33
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler