YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canlı canlı inci kefali göçü
Canlı canlı inci kefali göçü
05 Haziran 2010 20:25
İnci kefallerinin göçü internetten izlenebilecek

Van Valiliği, Vangölü’nde yaşayan İnci Kefali balığının göçünü tüm dünyaya izletmek için balıkların göçünün yoğun yaşandığı Erciş ilçesindeki Deli Çay'ın çevresine kameralar yerleştirdi.
 

Vatandaşlar internet aracılığıyla 'uçan balık' olarak tabir edilen İnci Kefali’nin göçünü 3 gün süreyle günde 3 saat canlı olarak izleme fırsatı bulacak.
 

Van Valisi Münir Karaloğlu, suyun akış tersine zıplamalarıyla bilinen inci kefali göçünü tüm dünyaya izleteceklerini söyleyerek, ''Bu kadar önemli, doğaüstü bir olayı bizim sadece kendimize saklamamız olmazdı. Bunu insanlıkla, Türk halkıyla ve tüm dünyayla paylaşmamız gerekirdi.'' dedi.
 

Vali Karaloğlu, Van'ın bölgenin en önemli merkezlerinden biri ve gerek tarihi, gerekse kültürel ve coğrafi değerleriyle bir marka olduğunu ifade etti.
 

Şehrin değerlerini gün yüzüne çıkarmak ve bu değerler üzerinden Van'ı ve bölgeyi gündeme taşımak istediklerini bildiren Karaloğlu, şunları kaydetti;
 

''İnci Kefali, sadece Van gölünün tuzlu ve sodalı sularında yaşayabilen, neslini devam ettirebilmek için de yumurtlama döneminde tatlı sulara göç eden, akar suyun tersine yüzen ve gerektiğinde de engelleri aşmak için uçan bir balık türüdür. Bu dünyada iki noktada izlenebilir. Biri Alaska, diğeri ise Bendimahi çayıdır. Bu kadar önemli, doğaüstü bir olayı bizim sadece kendimize saklamamız olmazdı. Bunu insanlıkla, Türk halkıyla ve tüm dünyayla paylaşmamız gerekirdi. Bugün de onu yapıyoruz. Biraz sonra buradaki balığın göçünü canlı yayınla internet üzerinden bütün dünyayla paylaşacağız. Dünyanın öbür ucundaki insanlar internete girdikleri zaman balığın göçünü bizimle beraber seyretme fırsatı bulacak.''
 

Van Gölü'nde yaşayan ve yumurtlarlarını bırakmak için tatlı su yataklarına yönelen inci kefali balıkları, çay üzerinde bulunan engelleri aşmak için adeta uçuyor.
 

İnci kefali balığı, her yıl tekrarlanan göçü sırasında akıllara durgunluk verecek görüntüler sergiliyor. Van Gölü'nün sodalı sularında yaşayan ve yumurtalarını bırakmak için tatlı suya gelen balıklar, haziran ayı sonlarına doğru tekrar Van Gölü'ne geri dönüyor. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler