YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çankırı'yı domuzlar bastı
Çankırı'yı domuzlar bastı
12 Ocak 2013 10:35
Çankırı'da sayısı hızla artan yaban domuzları, 4 köyde yaklaşık bin 500 dekar ekili araziye zarar verdi.

 

 
 
Çankırı merkeze bağlı Akören, Germece, Konak ve İnandık köylerine ait yaklaşık bin 500 dekar ekili araziye zarar veren yaban domuzları, yeni yeşermeye başlayan buğdayları kökünden söktü.
 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB)Yönetim Kurulu Üyesi ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaban domuzlarının bölgede ekili araziye ciddi zarar verdiğini kaydetti.
 
Çankırı genelinde domuzların ciddi zarar ortaya çıkardığını ifade eden Gamzeli, ''Yaban hayvanlarını avlayarak, doğal dengeyi kendi ellerimizle bozduk. Buna paralel olarak il genelinde yaban domuzunda ciddi artış meydana geldi. Ekili arazilerimizden ürün alamaz hale geldik. Bu zararlı hayvanlardan arazilerimizi korumak için gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz'' diye konuştu.
 
Gamzeli, bu dört köyün arazisinde şu ana kadar bin 500 dekar zarar meydana gelmesine rağmen tarım arazilerinde il genelinde yaban domuzu tehlikesinin ciddi boyutlarda olduğunu ifade etti.
 
 
''Domuz istilasına uğradık''
 
 
Akören köyü çiftçilerinden Ali Küçük ise yaban domuzlarının bölgedeki 4 köyün arazisine zarar verdiğini dile getirerek, ''Domuzlar bin 500 dekar alanı talan etti. Zarar yüzde 90'ı aştı. Biz domuz istilasına uğradık. Ekili buğdaylarımız da ciddi zararlar var'' dedi.
 
Domuz avının toplu olarak serbest bırakılmasını istediklerini kaydeden Küçük, ''Buğdayların çimleri söküldü. Artık o buğdaylar tekrar yeşermez ve olmaz. Çiftçiler, domuzların toplu avlanmasına izin verilmesini istiyor. Arazimize ciddi zararlar veriliyor. Bir an önce bunun önün geçilmeli'' şeklinde konuştu.
 
 
AA
 
Etiketler: ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler