YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çanakkale'de şehitlik mezarlarında restorasyon başladı
Çanakkale'de şehitlik mezarlarında restorasyon başladı
09 Aralık 2014 09:04
Çanakkale Savaşları'nda, Zığındere mevkisinde 28 Haziran-5 Temmuz 1915'te yaşanan kanlı çarpışmalarda şehit olan Türk askerlerinin mezarlarının bulunduğu Sargıyeri Şehitliği restore ediliyor.

 

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürü Ozan Hacıalioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 284 şehidin isimlerinin, yeni yerleştirilen taşların üzerine yazıldığını söyledi.

Şehitliğin yan duvarlarıyla zemininin doğal taşlarla kaplandığını belirten Hacıalioğlu, "Çalışmalar yıl sonuna kadar tamamlanacak. Eskiden bulunan yazı ve şiirlere sadık kalarak aynı şekilde restore ediyoruz. Yazıları CNS makinelerle düzgün şekilde yazıp üzerlerini yaldızla boyadık" dedi.

Zığındere'de yaşananlar

Bazı tarihi kaynaklarda yer verilen bilgilere göre, Alçıtepe (Kirte) köyü yakınında, Zığındere mevkisinde Çanakkale Savaşları'nın en acımasız olaylarından biri yaşandı.

Türk ve düşman kuvvetlerinden savaşın her cephesinde ve siperlerde yaralanan, uzuvları kopan ve hastalanan askerler, sahra çadırlarında toplandı. Bölgedeki muharebeler süresince dost ve düşman 40-50 bin yaralı, hasta askerin toplandığı vadi adeta bir dostluk köprüsü oldu. Her iki taraf birbirine ilaç ve doktor yardımında bulundu.

Koruma görevi Albay Halil Sami Bey komutasındaki 7'nci Tümen'e verilen bölgeye 28 Haziran 1915 gecesi düşman savaş gemisi tonlarca bomba yağdırdı. Bu bombardıman sonucu çok sayıda yaralı, hasta, müdafaasız Türk askeri şehit oldu, bir o kadar düşman askeri de hayatını kaybetti.

Bu gelişmeler üzerine 9'uncu ve 2'nci tümenlere bağlı Türk birlikleri, düşman kolordularına saldırıp ağır kayıplar verdirdi, bozguna uğrattı. Binlerce Mehmetçiğin toplu olarak gömüldüğü bu vadiye Sargıyeri adı verildi.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler