YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çanakkale cayır cayır yanıyor!
Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Ilgar Dere mevkiinde orman yangını çıktı.
Çanakkale cayır cayır yanıyor!
29 Temmuz 2013 / 01:39 Güncelleme: 29 Temmuz 2013 / 01:42

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesi yakınlarındaki Ilgardere mevkiinde başlayan orman yangını, rüzgarın etkisiyle gittikçe yayılıyor.

Yangın alanında incelemelerde bulunan Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, rüzgarın, söndürme çalışmalarını olumsuz etkilediğini söyledi.Çınar, çevre il ve ilçelerden takviye ekipler geldiğini de belirterek, “5 helikopter, 25 arazöz ve 1 amfibik uçak yangına müdahale ediyor. Çevre ilçe ve belediyelerimizden de ekipler geldi. Rüzgar, çalışmaları olumsuz yönde etkiliyor. Konuyla ilgili olarak Bakanlığın da haberi var. İnşallah en kısa zamanda söndürülecek. Devam ettiği için yangının alanıyla ilgili detaylar belli değil. Çıkış sebebini de araştırıyoruz. Gidişat, rüzgarın gücü etkileyici olacaktır. Dileğimiz tarihi milli parka ulaşmadan en kısa sürede döndürülmesidir” dedi.Öte yandan, alevler Yalova köyü ile Akbaş şehitliği mevkiine kadar ulaştı. Yangının köylere etki etmemesi için bu alanda çalışmalar yoğunlaştırıldı.

Yangın sürüyor

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Ilgardere köyü yakınlarında başlayan yangın devam ediyor. Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın, yaklaşık 50 hektar alanda etkili olan yangına 5 helikopter, 35 arazöz, 5 dozer ve yaklaşık 200 kişilik bir ekiple müdahale edildiğini söyledi. Yalçın, "Ilgar Deresi yakınlarındaki ormanlık alanda bilinmeyen bir nedenle başlayan yangında ilk belirlemelere göre 50 hektarlık alandaki çam ağaçları zarar gördü. Bir türlü kontrol altına alınamayan ve Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park sınırındaki Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyü yönünde ilerleyen yangının önünün kesilmesi için ekiplerin yoğun çalışması sürüyor" dedi.

Alevlerin Yalova köyü ile Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park sahasına ulaşmaması için ekipler, köy yakınlarında söndürme çalışmalarını yoğunlaştırıldı.

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler