YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Camiden ilginç hırsızlık
Camiden ilginç hırsızlık
08 Temmuz 2010 16:38
Tarihi cami hırsızların uğrak yeri oldu. Altı yıl önce kristal avizeleri, bir yıl önce de bahçesindeki çeşmenin oymalı mermer taç bölümü çalınan Ali Saip Paşa Camisi'nin bu kez de alemi çalındı.

Kayseri'nin Talas ilçesindeki tarihi Ali Saip Paşa Camisi tarih yağmacılarının uğrak yeri haline geldi. Tarihi caminin bu kez de alemi çalındı.

Elde edinilen bilgiye göre, Talas ilçesinin Kiçiköy Mahallesi'nde bulunan 1887 yılında 2. Abdulhamit dönemi seraskerlerinden Talaslı Ali Saip Paşa tarafından yaptırılan tarihi camiye 6 yıl önce giren hırsızlar, yaklaşık 250 kilo ağırlığındaki bir göbek ve 2 yan kubbedeki 3 kristal avizeyi çalmışlardı.

Caminin bahçesindeki çeşmenin mermer oymalı taç bölümünü de geçen yıl çalan hırsızlar, bu kez de kurşun kaplı kubbenin üzerinde Arapça ''Allah'' yazan alemi gece yarısı yerinden söküp çaldılar.

Caminin alemini çalan ve kimliği henüz belirlenemeyen hırsız veya hırsızların yakalanması için çalışma başlatıldı.

Tarihi caminin ahşap oymalı kapısını da çalmak isteyen 1 kişi geçen yıl suçüstü yakalanmıştı.

Camide muhafaza edilen Sakal-ı Şerif ise geçen yıl çalınmış, bir hafta sonra camiye geri getirilmişti.


-İLÇEDEKİ TARİH TALAN EDİLİYOR-


Çok sayıda tarihi eserin bulunduğu ve Tarihi Kentler Birliği'ne üye olan Talas ilçesinde, Tablakaya Mahallesi'nde bulunan Rumlara ait tarihi Panayat Kilise'nin kitabesi, Han Mahallesi'nde bulunan 1889 yılında yapılan Han Camisi'nin çeşme taşlarının tamamı, Harman Mahallesi'ndeki 16. yüzyıla ait Harman Cami'nin giriş kapısının üzerindeki süsleme taşları da hırsızlar tarafından çalınmıştı.

İlçedeki çok sayıda tarihi konağın da dış kapıları, tavan süslemeleri, ahşap şerbetlikleri ve bahçelerindeki çeşmeler de yine hırsızlar tarafından çalınmıştı. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler