YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cam filmine kesilen trafik cezaları iptal edildi
Cam filmine kesilen trafik cezaları iptal edildi
29 Nisan 2015 14:40
İstanbul'da bir sürücünün kesilen trafik cezasına itiraz etmesi sonucu mahkeme, cam filmlerinin sürücünün görüşünü engellemediğini gerekçe göstererek kesilen 172 liralık trafik cezasını iptal etti

İstanbul'da geçen yıl bir sürücü, Karaköy'de rutin kontrol yapan trafik ekipleri tarafından durduruldu. Ekipler, siyah renkli cam filmiyle kaplı aracın, 2 bin 918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 30/1-b maddesi kapsamında olduğunu ve tehlike yarattığını belirterek, 172 TL idari para cezası kesti.

Sürücü, kesilen cezanın iptali için avukatı aracılığıyla İstanbul 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'ne itiraz etti.
Avukat Mehmet Korkut'un takip ettiği itiraz, İstanbul 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'nde sonuçlandı. Hakim Bekir Altun, sürücüyü haklı buldu.  Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen trafik cezasını iptal etti.

Hakim iptal gerekçesinde, anılan madde kapsamında ceza uygulaması yapılabilmesi için araçta görüşü engelleyecek veya bir kaza anında içindekiler için tehlike olabilecek süs, aksesuar eşya ve çıkıntıların bulunması gerektiğini belirterek şöyle dedi:

Para cezası uygulayan trafik zabıtası, araç içerisine girerek filmli camların sürücünün görüşünü engelleyip engellemediğini kontrol etmediği, itiraz edenin aracının camına takılı filmlerin sürücünün görüşünü engellediği yönünde bir tespitin yapılmadığı, itiraz eden hakkında verilen idari para cezasının bu nedenle usul ve yasaya aykırı olduğu anlaşılmıştır. Uygulanan 172 lira para cezasının kaldırılmasına, ödenen cezanın geri verilmesine karar verilmiştir.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler