YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çaldığı bilgisayarı geri getirene 100 bin TL!
Çaldığı bilgisayarı geri getirene 100 bin TL!
24 Aralık 2012 15:15
İçinde bir şirketin trilyonluk projesiyle ilgili yazılım kodlarının kayıtlı olduğu dizüstü bilgisayarı çalan hırsıza, bilgisayarı sağlam bir şekilde şirkete iade etmesi karşılığında 100 bin lira para ödülü verileceği duyuruldu.

 

 
 
Bahçelievler'deki bir iş merkezinde ilaçlama ve internet üzerinden iş bulma alanlarında faaliyet gösteren şirkete, sabah saatlerinde giren hırsız, farkında olmadan şirketin bir buçuk yıl emek vererek hazırladığı, ''çok önemli ve maddi değeri çok yüksek'' yazılım kodlarını çalınca, bira anda 100 bin lira para ödülüyle karşı karşıya geldi.
 
 
Güpegündüz hırsızlık
 
 
Şüpheli kişi, hırsızlık yaparken şirketin güvenlik kameralarınca saniye saniye görüntülendi. 
 
100 bin liralık ödüle konu ilginç olay, kamera görüntüleri ve alınan bilgiye göre şöyle gelişti:
 
Sakallı ve kapüşonlu bir kişi, saat 09.05'te Şirinevler'deki Emek İş Merkezi'nin 3. katında faaliyet gösteren Gezer Grup'a girdi. Şüpheli, şirket çalışanların toplantıda olmasını fırsat bilerek etrafı kolaçan etti. Bu sırada şirket çalışanlarından Ezgi Cürun, koridorda ''hırsız'' ile karşılaştı, ancak bu kişiden şüphelenmeyerek yoluna devam etti.
 
Etrafı kolaçan etmesinin ardından dışarı çıkan ve 1 dakika sonra yeniden içeri giren şüpheli kişi, muhasebe bölümünün olduğu odadan bir laptop ile muhasebe sorumlusu İlknur Canbay'a ait olduğu belirtilen bir çantayı alarak dışarıya kaçtı. Güvenlik kamerası görüntülerinde, laptopu kazağının içine koyan bu kişinin, kaçarken eğilmesi ve kapüşonunu takması dikkati çekti.
 
 
''Şikayetçi olmayacağız''
 
 
Şirketteki toplantının bitmesinin ardından, muhasebeci İlknur Canbay, laptop ve çantasının olmadığını fark etti.  Bunun üzerine, güvenlik kameralarına yansıyan görüntüleri izleyen şirket çalışanları, şirket için önemli yazılım kodlarını barındıran laptop ve içinde yaklaşık 10 bin liralık altın ile bir miktar para bulunan çantanın, bir kişi tarafından çalındığını gördü.
 
İş yerine çağrılan polislerce, hırsızlık olayına ilişkin tutunak tutuldu. Polisler, görüntülerden yola çıkarak eşkal çalışmalarına başladı. 
 
 
''Laptopu getir 100 bin TL'yi al''
 
 
Olaydan sonra gazetecilere açıklama yapan şirket sahibi Ömer Gezer, laptopu çalan hırsıza, içindeki bilgilerin korunması şartıyla geri getirmesi durumunda 100 bin lira ödül vaatti. 
 
Şüpheli kişinin çaldığı, çanta içindeki altınların hiç önemli olmadığını ve muhasebecilerine ait bu altınların zararını şirket olarak karşılayacaklarını belirten Gezer, ''Hırsız, 600 lira gibi bir değere satabileceği laptopu satmayıp da her hangi bir şekilde bize ulaştırırsa 100 bin TL para ödülü vereceğim. Herhangi bir şekilde, tanıdıkları aracılığıyla ulaştırabilir bize. Çekinmesine gerek yok, şikayetçi olmayacağız. Yazılım kodlarının hasarsız bir şekilde gelmesi çok önemli'' dedi.
 
Gezer, vaat ettiği 100 bin liralık ödülü, kişi fark etmeksizin, şirkete ait yazılım kodlarını kendilerine sağlam getiren kim olursa o kişiye vereceğini de sözlerine ekledi. 
 
 
''1,5 yıllık emek, trilyonluk proje''
 
 
Şirket çalışanlarından Ramazan Aydın da, 1,5 yıl boyunca emek harcadıkları yazılım kodlarının, yeni projeleri ''işbul.net'' ile ilgili trilyonluk bilgiler içerdiğini ve bu kodların şirketin geleceği için çok önemli olduğunu kaydederek, ''Bu 'işbul.net' projesine çok büyük emekler verdik. Laptop bir kenara, içindeki bilgiler çok önemli bizim için. Trilyonluk bir proje diyebiliriz'' dedi.
 
Aydın ayrıca, şüpheli kişinin saat 09.00 ile 09.30 saatleri arasında şirkete giriş yapan personel için, demir kapınını açık bırakılmasından yararlanarak içeri girdiğini ve kendisiyle karşılaşan şirket çalışanı tarafından şüphe çekmediği için hırsızlık yapabildiğini de ifade etti.
 
 
Evine de hırsız girmiş
 
 
Şirketin muhasebe sorumlusu İlknur Canbay da, 2-3 gün önce, Fatih'te bulunan evine de hırsız girdiğine,bir miktar para ve kişisel bilgisayarının çalındığına dikkati çekerek, ikinci bir hırsızlık olayına karşın, altınlarını çantasında taşıdığını söyledi. 
 
Canbay, ''Altınlar hiç önemli değil artık. Yeter ki şirket için hayati önem taşıyan yazılım kodları bulunabilsin'' diye konuştu.
 
 
AA
Etiketler: ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler