YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çadır kentin muhtarları
Çadır kentin muhtarları
11 Ekim 2014 11:51
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Hatay'a gelen ve çadır kentlerde konaklayan Suriyeliler, taleplerini yetkililere ulaştırmaları için aralarında muhtar seçiyor.

Çadır kentteki çamaşır makinelerinde giysilerini yıkayan, verilen kartla alışveriş yapan Suriyeliler, zaman zaman karşılaştıkları sorunu ya da isteklerini, muhtar aracılığıyla yetkililere iletiyor.

Yayladağı ilçesindeki iki merkezde, bin 50 çadırda 5 bin 795 Suriyeli kalıyor. 27 bölgeye ayrılan çadır kentlerde barınma, gıda ve sağlık gibi ihtiyaçları karşılanan Suriyelilerin çocukları için de çadırdan sınıf bulunuyor. Her bölgenin muhtarı, oradaki Suriyelilerin sorunuyla ilgilenmesi için seçiliyor.

Belirli dönemlerde, bölgelerdeki kişilerin talebiyle çoğunluk sağlanması durumunda çadır kent yetkililerinin de onayı alınarak başka muhtar göreve seçilebiliyor.

Suriyeliler, muhtar sayesinde her türlü istek, dilek ve şikayetlerini yetkililere kolaylıkla ulaştırabiliyor.

Muhtar Zıkvan Mahmar, AA muhabirine, Cisreş Şugur'dan 3 yıl önce eşi ve 7 çocuğuyla Türkiye'ye geldiğini söyledi.

Çadır kentte üç yıldır muhtarlık yaptığını anlatan Mahmar, "Halkımın ihtiyaçlarını tespit ederek giderilmesine yardımcı oluyorum. Şikayet ve talepleri değerlendirerek, yetkililere ulaştırıyorum. Gelen yardımları eşit ve adil şekilde paylaştırıyorum. Halkımız, en fazla çocukları için kıyafet talebinde bulunuyor. İhtiyaçlarımız çok şükür karşılanıyor. Çadır kent halkı istediği sürece görevimi sürdüreceğim" diye konuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler