YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bursa'da zehirli balık alarmı
Bursa'da zehirli balık alarmı
15 Aralık 2012 11:01
Bursa'daki ormanlık alana bırakılan zehirli balıkları yiyen bir çok hayvanın telef olması mahalle sakinlerini alarma geçirdi.

Köpeği ölen genç, sorumluların cezalandırılması için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Ümran Babacan, konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını ifade ederek, "Bu olay hayvanların yanı sıra toplum sağlığı açısından da çok büyüt tehlike arz ediyor" diyerek, yetkilileri göreve çağırdı.  

Edinilen bilgiye göre, merkez Osmangazi ilçesi İsmetiye Mahallesi'ndeki ormanlık alana bırakılan zehirli balıklar, çevredeki köpeklerin telef olmasına yol açtı. Hayvanlarını kaybetmenin acısını yaşayan mahalle sakinleri hemen durumu Osmangazi Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Belediye ekipleri, ormandaki zehirli balıklar ve bu balıkları yiyerek telef olan hayvanları tek tek topladı. Bu hayvanların kireçlenerek gömüleceği ifade edildi.

Mantar toplamak için gittiği ormanda köpeği Jack'in zehirli balıkları yemesiyle hayatını kaybettiğini söyleyen 26 yaşındaki Aykut Saran, "Onu apar topar veterinere götürdüm. Fakat tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Durumu Osmangazi Belediyesi ekipleri bildirdik. Hemen bölgeye gelip gerekli incelemelerde bulundular. Fakat, balıkların zehirlenmesinde kullanılan ilaç çok etkili. Bu ormandaki pek çok yabani hayvanın da telef olmasına hatta insan sağlığı açısından da ciddi tehlike oluşturabilir. Bu sorumsuzluğu yapan kişinin tespit edilerek, cezalandırılmasını istiyorum. Onun için gerekli müracaatı yapmaya geldim. Benim köpeğimin suçu neydi?" dedi.

İsmetiye Mahallesi sakinlerinden Ramazan Aslan (49) ise ormanın muhtelif yerlerinde de zehirli balıkların olabileceğini, bu balıklarda kullanılan zehrin deri ve solunum yoluyla insanlara geçebilecek kadar etkili olduğunu iddia etti. Yetkililerin bir an önce olaya el atmasını isteyen Aslan, "Hepimiz tedirginiz. Bu olay bizi çok üzdü. Bu ilacın 4 ay etkisi var. Oraya mantar toplamaya giden aileler, çocuklar var. Bunlar bu balıklara ellerse zehir onlara da bulaşır" diye konuştu.

Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Ümran Babacan da bu konunun hem hayvan hem de toplum sağlığı açısından çok önemli olduğunu ifade ederek, "Komisyon olarak üzerimize düşeni yapacağız. Konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Bu olay hayvanların yanı sıra toplum sağlığı açısından da çok büyüt tehlike arz ediyor. Yetkililere sesleniyorum bir daha oraya gidip, oranın iyice araştırılmasını istiyorum. Avrupa'da hayvan refahı için çalışılıyor. Bizde ise hayvanların bir yaşam hakkının olduğunu yeni yeni anlatıyoruz. Umarım başarılı oluruz" dedi.

İHA

Etiketler: ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler