YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bursa'da işçilerin eylemi genişliyor
Bursa'da işçilerin eylemi genişliyor
20 Mayıs 2015 19:00
Bursa'da OYAK Renault, TOFAŞ ve yan sanayi kuruluşları Coşkunöz ve Mako'da işçi eylemleri sürerken, bu sabah yan sanayi kuruluşlarından Ototrim'de de işçiler üretimi durdurdu.

"Otomotivin kalbi" olarak nitelendirilen Bursa'da, OYAK Renault, TOFAŞ ve yan sanayi kuruluşları Coşkunöz ve Mako'da işçi eylemleri sürerken, bu sabah itibarıyla yan sanayi kuruluşlarından Ototrim'de de işçiler üretimi durdurdu.

OYAK Renault ve TOFAŞ'ın önünde 15 Mayıs'tan bu yanaeylem yapan işçiler, haklarını savunmadıklarını iddia ettikleri Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikasının yöneticileri ile işverenlerini protesto ediyor.

TOFAŞ'ın girişinde çadırlar kuran işçiler, herhangi bir provokasyon riskine karşı, işçi ve aileleri dışında kimseyi eylem alanına sokmuyor. Güvenlik güçleri ise çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Alanda, semaverlerde demlenen çay servisi yapılıyor. 

Bu arada, üretimi durduran yan sanayi kuruluşlarına Coşkunöz ve Mako'nun ardından, bu sabah itibarıyla Ototrim de katıldı.

OYAK Renault'ta da fabrika girişlerinde gelenleri, işçilerin astıkları "Personel Kartı Gösterin" yazıları karşılıyor. Fabrikada çalışanlar ile aileleri dışında hiç kimse işçiler tarafından tesislere belli bir mesafeden sonra yaklaştırılmıyor. Polis ekipleri ise giriş noktalarında yoğun önlemler aldı. 

TOFAŞ'ta işçilerin sözcü olarak seçtiği Zeki Kırlak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu eylemi haklarını aramak için yaptıklarını ifade ederek, herhangi bir şov ve provokasyon amacında olmadıklarını söyledi. 

OYAK Renault işçi sözcüsü Eser Herdil deOYAK Renault personeli olarak kendi güvenliklerini kendilerinin sağladığını belirterek, "Kimlik kartı göstermeyen hiç kimseyi içeri almıyoruz. Gelen grupları da kimlik kartları olmadığı için ve bu bizim mücadelemiz olduğu için bize destek oldukları için çok teşekkür ediyoruz fakat içeri almıyoruz" dedi. 

Ototrim işçileri adına açıklama yapan Soner Eryılmaz da şu anda Bursa'da firmalarda yaşanan bir sürecin olduğunu, kendilerinin de bu süreç dahilinde çalıştıkları fabrikada üretime ara verdiklerine belirtti.

Türk Metal Sendikası'nı istemediklerini söyleyen Eryılmaz, Bosch'taki işçilere uygulanan hakların aynısını istediklerini belirtti.

 

AA

Etiketler: ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler