YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bulduğu cisimle oynayan küçük çobanın eli koptu
Bulduğu cisimle oynayan küçük çobanın eli koptu
23 Ocak 2014 16:27
Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Yağızoymak köyü kırsalında çobanlık yapan ilkokul 7. sınıf öğrencisi yerde bulduğu cismi kurcalarken meydana gelen patlamada eli bileğinden koptu.

Edinilen bilgiye göre, Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine 45 kilometre uzaklıktaki Yağızoymak köyü kırsalında 3 gün önce çobanlık yaptığı sırada, kurcaladığı yabancı cismin patlaması sonucu elinden ve yüzünden yaralanan ilkokul 7. sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Yahya Ulgaç, askeri helikopterle getirildiği Şırnak Devlet Hastanesi’nde tedavi edildi. Ne olduğu ve kimin bıraktığı bilinmeyen cismin patlama etkisiyle Ulgaç’ın eli bileğinden koperken, yüzünün büyük bölümünde yanıklar oluştu, gözleri de zarar gördü.

Yaralı çocuğu tedavi eden doktorlardan Ortopedi Uzmanı Dr. Yunus Uysal, “Hasta buraya geldiğinde elinde ciddi bir travma vardı. Elin replantasyon dediğimiz yani elin yeniden oraya yerleştirilerek, kırığın kaynatılması, damar dolaşımının yeniden sağlanması ve sinir tamiri mümkün değildi. Bu tür yaralanmalara kraş yaralanmalar deniyor. Bu tür yaralanmalarda eli kurtarmak maalesef mümkün olmuyor. Biz de Yahya’nın elinin kurtaramadık. Ama sonuç olarak başarılı bir ameliyat oldu. Genel durumu gayet iyi" dedi.

Hastanın gözlerindeki problem nedeniyle tedavisinin sürdüğünü ifade eden Dr. Uysal, asıl problemin gözleriyle ilgili olduğunu söyledi. Dr. Uysal, "Göz doktorumuz günlük olarak gelip kendisini ziyaret edip muayenesini yapıyor. Herhangi bir görme kaybının olup olmadığını önümüzdeki günlerde netleştirebileceğiz. Şu an için bir şey söylemek biraz zor. El nakli ile ilgili bunun örnekleri var. Hacettepe ve Akdeniz üniversitelerinde yapılan vakalar var. Elbetteki mümkün olabilir” diye konuştu.

Oğlunun yanından bir an olsun ayrılmayan 9 çocuk babası Ahmet Ulğaç, yaptığı açıklamada, patlama sonrası oğlunun helikopterle Şırnak’a getirildiğini belirtti. Baba Ulğaç, “Köyde çiftçilik ve hayvancılık yapıyoruz. O gün de evde olmadığım için oğlum gitmişti. Saat 15.00 sıralarında bir ses geldi. O sesten heyecanlandım.Hemen olay yerine gittik. Oğlumu kanlar içinde görünce bayıldım. Sonra bölgeye askeri araç ve ambulans geldi. Ambulansla helikopter pistine getirdik. Helikopter geldi bizi tümene getirdi, ondan sonra da buraya geldik. Allaha’a binlerce kez çok şükür durumu iyidir” şeklinde konuştu.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler