YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu yöntemle kazalar yüzde 80 azaldı
Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) ile birlikte, Ordu’daki kazaları azaltan Büyükşehir Belediyesi takdir topluyor.
Bu yöntemle kazalar yüzde 80 azaldı
13 Mayıs 2016 / 18:45 Güncelleme: 13 Mayıs 2016 / 18:53

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) ile birlikte, il genelindeki kazalarda yüzde 80 oranında azalma oldu. Türkiye’de trafik kazalarının en az olacağı il Ordu olacak. Tır yasağıyla ise trafik nefes aldı” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Sahil Yolu üzerinde aldığı radikal kararlarla adeta ilin kaderini değiştirdi. Trafikte Elektronik Denetleme Sistemi’nin (TEDES) 18 Kasım’da devreye girmesinin ardından trafik kazalarında yüzde 80 azalma yaşanırken, tır yasakları ile şehirdeki sabah ve akşam yaşanan trafik yoğunluğunun önüne geçildi.

TEDES’LE KAZALAR YÜZDE 80 AZALDI

Trafikte Elektronik Denetleme Sistemiyle birlikte, trafik akışını sağlamak ve şehir güvenliği için, akıllı kavşak sistemleri, hız koridorları, 37 kent güvenlik kamerası ve 11 plaka tanıma sistemi devreye girdi. Sürücüler hız sınırlarıyla ilgili haftalar öncesinden bilgilendirilirken, Karadeniz Sahil Yolu güzergahında sürücüler için uyarı levhaları yerleştirildi.

TÜRKİYE’NİN EN GENİŞ Wİ-Fİ AĞI ORDU’DA

Ayrıca TEDES’le birlikte Türkiye’nin Wİ-Fİ ağı en geniş ili de Ordu oldu. Toplam beş ilçede uygulamaya geçen ücretsiz Wİ-Fİ uygulaması ilk bir ayda 1 milyon kullanıcıya hizmet vererek rekor kırdı. Sınırlama ve kota uygulamasının bulunmadığı ücretsiz internet 24 saat kesintisiz hizmet veriyor.

TIR YASAKLARI TRAFİĞİ RAHATLATTI

Ordu Büyükşehir Belediyesi şehir trafiğini adeta felç eden tırlarla ilgili aldığı kararla ise diğer illere örnek oldu. Ordu’da sabah ve akşam saatlerinde şehir trafiğini kilitleyen tırların geçişlerine ise sınırlama getirilerek, trafik probleminin çözümü sağlandı.

BAŞKAN YILMAZ; İNSAN HAYATINDAN DAHA ÖNEMLİ HİÇ BİR ŞEY YOK

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “TEDES’le birlikte şehir trafiğinde büyük bir rahatlama oldu. Akıllı kavşaklarla birlikte trafiğin rahatladığını gözlemliyoruz. Tırlarla ilgili verdiğimiz kararın ne kadar doğru olduğunu ise tüm hemşerilerimiz gördü. Çevre yolu tamamlanana kadar bu uygulama devam edecek. TEDES’i ceza olarak görmek büyük bir yanlış. İnsan sağlığı ve hayatından daha önemli hiç bir şey yok. TEDES devreye girdiğinden bu yana Karadeniz Sahil Yolu’ndaki kazalarda yüzde 80 azalma var. Bir tane ölümlü kaza yok. Lütfen kurallara uyalım ve şehrimizi Türkiye’nin trafikte en huzurlu kentlerinden biri olmasını sağlayalım” diye konuştu.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler