YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu yıkım davullu zurnalı!
Bu yıkım davullu zurnalı!
16 Eylül 2013 18:21
17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilen Dernekkırı ve Alancuma prefabrikleri, davul zurna eşliğinde yıkıldı.

Adapazarı Kaymakamı İsmail Gündüz, gazetecilere yaptığı açıklamada, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nden sonra vatandaşların prekabriklerde 14 yıldır sağlıksız bir ortamda yaşamak zorunda kaldığını söyledi.

"Sakarya Valiliği bu konuya el attı ve burada yaşayan vatandaşlarımızdan 160 aileye konut verdi" diyen Gündüz, şöyle konuştu:

"Bu prefabriklerde yaşayan vatandaşlarımız o konutlara taşınacak. O vatandaşlarımız taşınırken biz de 'başkaları gelip taşınmasın' diye kalan prefabrikleri tahrip ediyoruz. Bu konutların suyu ve kanalizasyonları sağlıksız. Burada tedbir alınmadığı zaman salgın hastalıklara yol açabilecek bir ortam var, şimdi bu ortamı yok ediyoruz. 'Bu güzel işi yaparken buranın havasına uygun şekilde kutlayalım' dedik. Burada yaşayan vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu Roman. 'Roman vatandaşlarımızı bu prefabriklerden Roman müziği eşliğinde yolcu edelim' dedik."

Yıkım çalışmasının ardından 80 prefabriğin imha edileceğini dile getiren Gündüz, alanın 7 köyün merası olarak kalacağını vurguladı.

"Bu konutlar zamanında geçici yaptırılmış, şimdi tamamen ortadan kaldırılacak" diyen Gündüz, "Bu prefabriklerde yaşayan vatandaşlarımız da sağlıklı bir ortama taşınmış olacak. Burada yaklaşık 260 konut var, 160 vatandaşımıza kura ile konut çıktı. Diğer vatandaşlarımıza çıkmadı ama onlar için zamanla tedbir alınacak" ifadesini kullandı.

Prefabriklerde 3 yıldır yaşadığını anlatan Coşkun Muavi ise kura sonrası kendilerine konut çıktığını ve kısa zamanda taşınacaklarını kaydetti.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler