YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu kez yayalara ceza kesildi
Bu kez yayalara ceza kesildi
29 Kasım 2013 15:55
Antalya’da polis ekipleri, şehrin en işlek caddesinde yayalara yönelik kırmızı ışık uygulaması yaptı. Şık ihlali yapan yayalara para cezası kesildi.

Yüzüncü Yıl Bulvarı Samanyolu Kavşağı ile Namık Kemal Bulvarı- Fikri Erten Caddesi üzerindeki yaya geçidinde, 1 saat uygulama yapan trafik ekipleri, kırmızı ışıkta geçen yayalara işlem yaptı.

Trafik polislerine aldırmadan kırmızı ışıkta yaya geçidini kullanan vatandaşlara 77’şer TL para cezası uygulandı. 77 lira para cezası yazılan yayalar, uygulamaya olumlu tepki verirken, bazıları itiraz etti.

"Dikkat edeceğim"

Ceza yiyen yayalardan Ali Eker, kırmızı ışıkta geçmesi nedeniyle hatalı olduğunu belirterek, “Bundan sonra dikkat edeceğim.

Diğer yayaları uyarayım bundan sonra dikkatli olsunlar” dedi. Bir diğer yaya Fahri Avcı ise kırmızı ışık ihlali yapmaması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: “Yapmamam gerekirdi. Dalgınlığıma geldi. Araçlar hareket etti ortada kaldım. Geçmek zorunda kaldım. Bu da bana ders oldu. Bundan sonra geçmem.”

"Trafik hayattır"

Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Ekipler Amiri Hüseyin Yavuz, "Trafik hayattır" diyerek yapılan en küçük hatanın insanların hayatına malolduğunu söyledi. Trafikte ölümlü ve yaralamalı kazaların en aza indirilebilmesi için kazaların yoğun olduğu yerlerde sürücü ve yaya kontrolleri yaptıklarını anlatan Yavuz, şöyle konuştu:

“ Yayaların kırmızı ışıkta geçmesi sonucu meydana gelen kazaların önlenmesi için çalışmalarımıza ağırlık verdik. Kırmızı ışığa riayet etmeyen yayalarımız mevcut. Bunları gençler, yetişkinler ve çocuklar genelde orta düzey yaş grupları geçiyor. Yayaların trafikte kırmızı ışığın olduğu yerlerde yeşil ışığı beklemesi gerekiyor. Karayolları Trafik Kanunu’nun 68. maddesine göre kırmızı ışıkta geçen yayalara 77 lira para cezası uyguluyoruz. Cezanın ardından gerekli uyarıları yapıyoruz.”

"Amaç ceza kesmek değil"

Amaçlarının yayalara ceza kesmek değil onların kırmızı ışıkta geçmemelerini sağlamak olduğuna değinen Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Karayollarını kullanan sürücü ve yaya kazalarının en aza indirilmesini hedefliyoruz.

Yayalarda kırmızı ışık bilincinin oluşmasını istiyoruz. Önce kendi can güvenliğini hem de karşıdakinin can güvenliğini göz önünde bulundursunlar. Kendilerini evde bekleyenler olduğu gibi karşıdaki kişiyi de evinde bekleyenleri var.” Yavuz, yayaların kırmızı ışık ihlali yapma nedenlerini ise şöyle sıraladı: “Çok aceleleri olması, işe geç kalma, dükkanını açamama, öğrencilerin derse geç kalma gibi mazeretler sunuluyor. Ancak hiçbir mazeret trafik kurallarına uymamayı gerektirmez.”

"Denetimler devam edecek"

Karayolları Trafik Kanunu’nun "yayalar için ışıklı işaret olduğu halde işaretlere uymamak" ve "yaya yollarında, geçitlerde veya zorunlu hallerde taşıt yolu üzerinde trafiği tehlikeye düşürecek davranışlarda bulunmak" maddesi gereği 77 lira para cezası uygulandığı belirtildi. Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin denetimlerine devam edeceği kaydedildi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler