18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,964
 • BIST92.967
 • Dolar4,7402
 • Euro5,4995
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2711
 • İstanbul26 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir30 °C
 • Konya23 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa26 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli24 °C
 • Şanlıurfa32 °C
 • Gaziantep28 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu kadınlar, erkeklere taş çıkartır
Bu kadınlar, erkeklere taş çıkartır
27 Nisan 2013 16:26
Antalya'nın Kumluca ilçesinde devam eden 14.Tarım ve Seracılık Festivali kapsamında düzenlenen Kadınlar Günü'nde kadınlar, erkeklere taş çıkarttılar.

Antalya'nın Kumluca ilçesinde devam eden 14.Tarım ve Seracılık Festivali kapsamında düzenlenen Kadınlar Günü'nde kadınlar, 'Domates Kasası Taşıma', 'Domates Yeme',  'Kovayla Su Taşıma' ve 'Halat Çekme' gibi yarışlarda boy gösterdi. Birincilere çeşitli hediyelerin verildiği yarışmalarda kadınların performansları ve güçleri erkekleri aratmadı. Kadınlar yarışmada hem rakipleri hem sıcak havada ile mücadele etti.  

Kumluca Belediyesi'nin tarafından düzenlenen 14'üncü Tarım ve Seracılık Festivali kapsamında Karatepe Stadı’nda sadece kadınların katılabildiği yarışmalar düzenlendi. Sabahın erken saatlerinden itibaren stadyumu dolduran kadınlar, yarışmalarda hem eğlendi, hem de güçlerini gösterdi. Seracılık yaparak geçimlerini sağlayan kadınlar, birbirinden eğlenceli ve renkli yarışlarla hem hünerlerini sergiledi hem de güçleriyle erkeklere taş çıkarttı.

Kadınlar gününün ilk etkinliği olan domates kasası taşıma yarışması 20 kadın boy gösterdi. Kadınlar 30 metre mesafede, 1.5 dakikada 20 kilogram ağırlığındaki en fazla kasayı taşımak için yarıştı. Sıcak havada kasaları 2’şer,üçer, 4’er ve bazende beşer olarak taşıyan kadınları güçleri ile büyük alkış aldı. Elleri ile domates kasası taşıyan kadınlar bazen fenalık geçirerek kasaları devirdi. Yarışmacılardan Deniz Gencertepe kasaları taşırken 5 yaşındaki küçük kızı yaren Gencertepe’de annesine eşlik etti. Küçük Yaren, annesinin yanında koşarken ağlaması dikkatleri çekti.

Yere devrilmelerine rağmen pes etmeyen yarışmacılar mücadelelerine devam etti. Yarışmada ayrıca, kadınların bir seferde dört kasa birden taşırken, erkek görevliler domates kasalarını yerlerine geri götürürken ikişer ikişer taşıması dikkatleri çekti.

16 yaşında 16 kasa

Yarışmayı 20 kişin yarıştığı yarışmayı 16 kasa taşıyan 16 yaşındaki lise öğrencisi Kadriye Acar, 14 kasa taşıyan Saliha Elipek ikinci, 13 kasa taşıyan Zeynep Türkoğlu üçüncü oldu.

Kadiriye Acar hem okula devam ettiğini hem de serada çalıştığını belirterek, yarışmayı kazandığı için mutlu olduğunu söyledi.

Önce yetiştirdiler, şimdi yediler

Türkiye'nin en önemli domates üretim yeri olan Kumluca'da tanıtım için yapılan domates yeme yarışmasında yarışmacılar 1 kilogram 300 gram domatesi en kısa sürede bitirebilmek için yarıştı. Büyük çekişmeye sahne olan yarışmada birinciliği Sıdıka Seyrek, ikinciliği Çiğdem aslan, üçüncülüğü Tuğba Akkurt kazandı.

El arabasında domates kasası taşındı

El arabası ile domates kasası taşıma yarışmasında ise yarışmacılar 3’erli şekilde el arabaları içine konulan 2 kasayı en kısa sürede finiş çizgisine ulaştırmak için ter döktü. Bir yarışmacı el arabasını devirerek sakatlandı. Acısı yüzüne yansıyan yarışmacı sekerek yarışmayı terk etti. Kıyasıya mücadeleye sahne olan yarışmada birinciliği Hasret Cengiz,  Özlem Yurdakul ikinciliği, Songül Tosun üçüncülüğü elde etti.

Yerde mücadele

Kadınlar Günü'nde en çekişmeli yarışlar ise 'Halat Çekme'de yaşandı. 8'er kişiden oluşan ekipler, gösterdiği güçle, adeta erkeklere göndermede bulundu.  8 grubun, 8'erli kişiden oluşan halata çekme yarışında kadınlar rakiplerini kırmızı çizgiye çekebilmek için büyük güç sarfetti. Bazı kadınlar yere düşmesine rağmen halatı bırakmadı arkadaşlarına örnek oldu. Kadınların güç gösterisi yaptığı yarışmayı Karacaören Köyünden oluşan takımı birinciliği, Salur Köyü’nden oluşan takım ikinciliği elde etti. Halat mücadelesinde dereceye giren ilk iki takım galibiyetlerini oyun havası eşliğinde oynayarak kutladı.

Domates kasasında bayrak yarışı

Yaklaşık 20 kilogram gelen bir domates kasasıyla yapılan bayrak taşıma yarışmasında ise yarışmacılar zor anlar yaşadı.Kasayı kucağına alan yarışmacılar 3’erli şekilde start aldıktan sonra, 50 metrede kasayı diğer arkadaşına aktardı. Ekip ruhu içinde yapılan yarışmada birinciliği Tauna Gurubu, ikinciliği Çiçekçiler Grubu, üçüncülüğü  Ispartalılar Grubu elde etti.

Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya'nın eşi Azime Çetinkaya ise yarışmacıları çeşitli hediyelerle ödüllendirdi.

Yarışmalarda birinciliği elde edenlere çeyrek altın, grup birincilerine gram altın, diğer yarışmacılara ise katılım plaketi ve giyim eşyaları ile ödüllendirildi.

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler