YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu halıyı gören cemaat, namaz kılmadan...
Batman'da bazı camilerde serili halı üzerine farklı simgelerin bulunması, cemaat arasında tartışmaya yol açtı.
Bu halıyı gören cemaat, namaz kılmadan...
26 Temmuz 2014 / 19:41 Güncelleme: 26 Temmuz 2014 / 19:46

Batman’da bazı camilerde bulunan halıların üzerindeki motifllerin Hıristiyan papazlara benzediğini öne süren cemaat bunların üzerinde namaz kılmak istemediklerini belirterek tepki gösterdi. İl Müftüsü Hasan Çağlar, figürlü halıların kaldırılacağını söyledi.

Batman’da bazı camilerde serili halı üzerine farklı simgelerin bulunması, cemaat arasında tartışmaya yol açtı. Ramazan ayında teravih namazlarında bazı camilerdeki halılarda simgelerin Hıristiyan papazlara benzediğini belirten cemaat şikayette bulundu. Batman İl Müftüsü Hasan Çağlar, kent merkezinde 10’a yakın camide bulunan simgeli halıların kaldırılabileceğini söyledi. Kentteki 140 cami arasında Bayram, Kudret, Aygün, Bahçelievler ve bazı camilerde halılar üzerindeki figürlerin kaldırılması için yapılan şikayetleri değerlendirdiklerini belirten Çağlar; şöyle dedi:
 
"Cami halıları üzerinde ilk bakışta anlaşılmayan bazı figürlerin yakından iyi incelendiğinde farklı simgelerle donatıldığı ortaya çıkıyor. Bu figürlerin kaldırılması için her yolu denedik. Kaldıramayınca halıların tamamını değiştirmekten başka alternatifimiz yok."
 
Papaz simgelerinin yansıdığı halılardan cemaatten şikayet aldıklarını söyleyen bazı cami imamları, namazkılarken bu simgelerin dikkat çektiğini ve bazı kişilerin bu halıları görünce namaz kılmadan camiyi terk ettiğini ifade etti.

 

DHA

22:10
 // ŞEKİL VE SURETLERİN RUHA ETKİSİ
Aman canım ne var bunda demek, en büyük cahilliktir. Şekil ve suretler doğrudan akla ruha ve kalbe etki eder. Her kültür ve medeniyetin göreceli olarak benimseyip sevdiği şekiller ve desenler vardır. Bir afrikalı ile bir hintli yada bir çinlinin beğendiği desenler, onların ruhuna işleyip kültürü ve medeniyeti oluşturur. Kitap yazacak kadar uzun mesele bu. Özet olarak: üzüm; üzüme, baka baka kararır diyip geceyim....
26 Temmuz 2014 22:10
20:31
 // REZALET
Bu bir skandaldır. Cami halıları alınırken, neden hassasiyet gösterilmiyor. Bu tür sembol ve resimler her yerde... Kanepe, ev halıları koltuk ve yastıklarda da var. Bizim kanepede de şeytani bir kadın başı figürü var, ayrıca haç işaretleri tüm halılara işlenmiş. Bunların amacı, bilinç altımıza şeytanı ve sapık dinleri yerleştirip sempatikleştirmektir. Daha kötüsü bu görüntüler biz farkında olmadan ruh sağlığımızı bozup, saldırganlaştırıyor. Satanistlerin hangi tür desenlerden hoşlandığına bakın anlarsınız. Şeytani kadın figürünü bir erkek, farkında olmadanda baksa; bir zaman sonra nikahlı eşini o surette görüp, eşinden nefret edip; boşanma ve cinayete kadar etkileri olur....
26 Temmuz 2014 20:31
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler