YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu da sinek pazarı!
Bu da sinek pazarı!
05 Haziran 2013 12:51
Sıcak havalarda insanların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen sinekler Aydın’da para ile satılıyor.

Dünyanın en kaliteli incirinin yetiştiği Aydın’da sinekler incir meyvesinin olgunlaşması için kullanılıyor. Semt pazarlarında kurulan erkek sinek pazarları ise hareketli anlara sahne oluyor.

Dünyanın en kaliteli ve en çok incirinin üretildiği Aydın’da incir üreticileri için sinek pazarı kuruldu. Kilosu 2,5-3 TL’den satılan ve içerisinden yüzlerce erkek sinek bulunan ilek adlı erkek sinek deposu ürünler incir üreticileri tarafından satın alınıyor. İncir üretiminin yoğun olduğu Aydın’ın Germencik ve Köşk içlerinde bulunan erkek sinek pazarı sabahın erken saatlerinde açılıyor. İncir üreticileri tarafından çuvallarla alınıp bahçelere götürülen ilek ürününden çıkan erkek sineklerin ise incir meyvesini dölleyerek olgunlaşmasını sağladığı belirtildi.

Bazı yıllar kilosu 25-30 TL’yi bulan sinek pazarında bu yıl sinek yoğunluğu iyi olduğu için fiyatların cazip olduğu belirtildi. İncir üretiminde erkek sineğin şart olduğunu belirten Aydınlı üreticilerden Germencik Bozköylü İsmail Seyrek “Erkek adı verilen bu erkek incirlerin içinden çıkan erkek sinekleri incir meyvesine asıyoruz. Erkek sinekler de incir meyvesinin üzerine konup tozlaşmayı sağlayarak incirin döllenmesine sağlıyor. Bu erkek sinekler olmazsa incir üretimi olmaz” diye konuştu.

Aydın’ın en önemli geçim kaynağı olan incirin üretilebilmesi için mutlaka erkek sineklerin kullanılması gerektiğini belirten Argavlı Köyü’nden Ali Kül ise “İnciri incir yapan bu erkeklerdir. Bu sinekler inciri dölleme yapmazsa ürün olmaz” diye konuştu.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler