YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu avukat tıklanma rekorları kırıyor
Avukat, meslek sorunlarını sanal aleme taşıdı, tıklanma rekoru kırıyor.
Bu avukat tıklanma rekorları kırıyor
13 Nisan 2013 / 11:58 Güncelleme: 13 Nisan 2013 / 12:01

Bursa Barosu avukatlarından İbrahim Halil Özçaycı'nın Ahenk Hukuk Derneği'nin Avukatlar Günü sebebiyle düzenlediği gecede yaptığı konuşma, sanal alemde tıklanma rekoru kırıyor. Özçaycı, avukatlık mesleğinin sıkıntılarını esprili bir dille ortaya koyarak salonda bulunan avukatlar bol bol güldürüyor.

Ahenk Hukuk Derneği'nin düzenlediği gecede avukatlar sorunlarını dile getirdi. Kürsüye çıkan Avukat İbrahim Halil Özçaycı, esprili bir şekilde mesleğin sorunlarını dile getirdi. Sosyal paylaşım sitelerine konulan konuşmada, Özçaycı, avukatların sorunlarının sabahlara kadar konuşulsa bitmeyeceğini savundu.

Özçaycı, "En önemli sorun iktisadi geçim. Evim olsun, arabam olsun. Sonuçta insan canlı, doğar, büyür ölür. Canlılığımızı devam ettirmek için beslenmemiz lazım, arabamız olsun, ayağımız yerden kesilsin. İyi avukat çok para kazanan mıdır? Yoksa bürokratik oligarşiye karşı dik duran mıdır?

Bürokratik oligarşinin bizim meslekte karşılığı nedir; adliye. 'Adliye' deyince cazip bina değil, uygulayıcı insanlarımız var. Hakim savcı katip. Nasıl para kazanırız? Müvekkil diyor ki 'Davayı kazanırsan parayı alırsın, kazanamazsın avucunu yalarsın.' Uygulayıcılar, çok önemli, istediğiniz kadar adliye binalar yapın, hakim, savcılar alın, dijital altyapıyı kurun, uygulayıcılar keyfi ve sorumsuz davrandığı zaman bir arpa yol alınmaz. 'Hakim bey, bu karar yanlış oldu' diyoruz, 'Ee temyiz et avukat bey' diyor. Derede su görünceye kadar kurbağanın gözü dönüyor arkadaş. İstediğiniz kadar güzel yasa çıkarın, ama takdir hakkının adı tembellik olmuş, yargı işlemiyor." dedi.

"Ayni tip dava A hakimindem 5 ay, B hakiminde 5 sene sürüyor"

Avukatların artık keşif ücreti gibi ücretleri de peşin yatırdığına dikkat çeken İbrahim Halil Özçaycı, halk arasındaki 'adliyede seni sürüm sürüm süründüreceğim' deyimini de eleştirdi. Davalının sürekli duruşmalarda uzatmalara oynadığını belirten Özçaycı, "Ceza davalarında hakimin takdir yetkisi geniş ama hukuk davalarında cezalar ortada. Tembelliğin adı 'takdir hakkı' konulmuş. Buna rağmen hukuk davaları yıllar sürüyor ve bozulma oranları yüzde 40-45'i buluyor. Bu oran gerçekten korkunç. Böyle yargı olmaz. Aynı tip dava a hakiminde 5 ayda, b hakiminde 5 yıl sürebiliyor. Neden? 'Birinci sınıfım, sicile ihtiyacım yok' diyor hakim bey. 'Doğru, iyi, adil karar versem ne olacak?' anlayışı var.

Devlet yargı hizmetlerini büyük kazanç kapısı haline getirdi. Yargı hizmetleri kazanç kapısı olmamalı. Hakimler karşısında dik durmayan da biziz. Dik durursak hakim savcı da babasının hayrına çalışmıyor. Sen istifa et, seni zorla tutan yok. Üç ayda biten dava var üç sene sürünen dosya var. Kimseye diyet borcumuz yok. En küçük müvekkil şikayetinde Adalet Bakanlığı soruşturma izni veriyor. Her mesleğin acemiliği olur ama avukatlığın acemiliği geri dönülmez sıkıntılara yol açıyor." diye konuştu.

"Gemi su almış batıyor, biz halen direk boyuyoruz"

Yargıda zihniyet değişiminin yaşanması gerektiğini vurgulayan İbrahim Halil Özçaycı, hareketli konuşmasıyla salondakilerin gülüşmelerine sebep oluyor. Yaklaşık 15 dakika boyunca kürsüde kalan Özçaycı'nın konuşmasını meslektaşları kahkahalarla takip ettiği duyuluyor. Yargıdaki sorunlara ilişkin "Gemi su almış, biz halen direkleri boyuyoruz" ifadesini kullanan Özçaycı, konuşmasının sonunda okuduğu 'Hakim bey' adlı şiir de salondakilerin büyük beğenisini kazandı.

İşte o anlar:

 

CİHAN

fena değildi
 // ah hukuk ah adalet
ama şu bi gerçek malesef güzel ülkemizde adalet yerini bulmuyor hem bulmadığı gibi geciken adalet adalet değildir.Çoğumuz bu sözü biliriz ve sözün ne demek istediği yeterince açıktır. Haksızlıklar zamanında cezlandırılmalıdır. Haksızlığa müsade eden adalet tam olarak adalet sayılmaz. ikinci olarak siyasi suç olsun hırsızlık mesela günümüzün en fazla malesef suçu ne kadar yatıyorlar ah ah bi hakimlerin savcıların evine girseler veya onlara zorluk çıkarsalar yada bu suçlular.ceza nasıl verilr ama...
14 Nisan 2013 Pazar 02:04
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler