YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu acıya yürek dayanmaz
Bu acıya yürek dayanmaz
07 Aralık 2012 14:25
Fethiyeli temizlik işçisi 30 yaşındaki Şenay Alaşan, iki kez yaşadığı evlat acısını aynı hastalık yüzünden bir kez daha yaşadı.

Şenay-Münevver Alaşan çifti, 10 aylık olan dünya tatlısı Semih bebeği de “krabbe” adı verilen ve yüzbinde bir rastlanan bu ender hasatlık yüzünden yitirdi.

Bir temizlik şirketinde işçi olarak çalışan Şenay Alaşan, 10 aylık Semih bebeğin bulunduğu tabutu cenaze arabasına koyarken, gözyaşlarını tutamadı.

Fethiye’nin Karagedik Mahallesi’nde bir naylon konduda oturduğu öğrenilen temizlik şirketinde işçi olarak çalışan Şenay Alaşan, onbir yıl önce eşi ile evlendikten sonra Emine adını verdikleri kız çocukları dünyaya geldi. Emine hastalanınca seferber olan Alaşan Ailesi, “krabbe” denilen hastalık yüzünden İzmir ve Antalya’ya üniversite hastanelerine gitti. Ancak Emine bebek 14 aylıkken hayatını kaybetti.

SAMİ YAŞADI

Acılı çift, ilk çocuğunu kaybettikten sonra bu kez Sami bebek dünyaya geldi. Anne ve baba Sami için korktular. Ancak şimdi 10 yaşında olan Sami’de bu rahatsızlık görülmedi.

İKİ BEBEĞİ DE KAYBETTİLER

Şenay-Münevver Alaşan çifti Sami’de bu rahatsızlık görülmeyince yine bebek istediler. Bir erkek çocukları daha oldu. Adını Enes koydular. Enes bebek de “krabbe” hastalığa yakalandı. Acılık baba, yine Enes bebeği, Fethiye, Antalya ve İzmir’de götürmedik doktor bırakmadı. Enes bebek, 9 aylıkken hayatını kaybetti. Ve 2012 yılının Şubat ayında bu kez Semih bebek, dünyaya geldi. Semih bebekte bu hastalığın görülmemesi için ilk günlerde aile yoğun çaba harcadı. Bebeğin testleri İzmir’de üniversite hastanesinde yaptırıldı. Hatta testlerin sonucu Almanya ve Amerika’ya gönderildi. Korkulan maalesef yine yaşandı. Semih bebekte “krabbe” rahatsızlığı gözlendi. Tam 10 ay süren yaşatma mücadelesi dün sona erdi. Acılı baba Şenay Alaşan, evinde ölen 10 aylık minik yavruyu, otopsi için Fethiye Devlet Hastanesi’ne getirdi.

Fethiye Cumhuriyet Savcılığı’nın yaptığı ön incelemenin ardından Semih bebeğin cenazesi ölüm nedenin belirlenmesi için Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Üçüncü evladını da yitiren acılı baba Şenay Alaşan, minik Semih’in tabutunu morgdan cenaze arabasına koyarken, gözyaşlarını tutamadı.

Minik Semih’in dayısı Mehmet Duran, “Tedavisi olmayan bu hastalık yüzünden üç çocuk vefat etti. Anne ve baba üç kez evlat acısı yaşadı. Çocuklar daha bir yaşını doldurmadan hayatını kaybetti” derken, acılı baba Şenay Alaşan ise “Doktorlar “krabbe” hastalığı dediler. Gitmediğimiz hastane, doktor kalmadı. Üçüncü çocuğumuzu da yaşına girmeden kaybettik. Çocuğum başını tutamıyordu. Gizli ateş oluyordu. Doktorlar tedavisi yok, genetik dediler. Çok üzgünüm” diye konuştu.

Fethiye İlçe Sağlık Müdürü Dr. Uğur Çomak, “Krabbe” hastalığının toplumda 100 binde bir görülen bir hastalık olup, tedavisinin imkansız olduğunu belirterek, “Teşhisi zor. Tarama programıyla teşhis edemiyoruz. Santral ve periferik sinir sisteminde nörotoksik bir hasar yapıyor. Otozomal resesif geçiriyor. Ailevi genetik bir geçiş vardır. Çocuk yaşlarda ortaya çıkar. Ateş, bulantı, kusma, başını tutamama gibi belirtiler ortaya koyar. Hasta yaşını doldurmadan kaybedilir” dedi. İha

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler