YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bombacıya yardım eden yakalandı
Bombacıya yardım eden yakalandı
18 Haziran 2010 17:33
50 kilo patlayıcıyla kanlı bir eylem gerçekleştirmek için düğmeye basan fakat polisten kaçamayan zanlılara yardım eden kişi de yakalandı

İzmir'in Buca ilçesinde bulunan bir restorantın otoparkında park halindeki otomobilin bagajında 50 kilo patlayıcının ele geçirilmesiyle ilgili, zanlılara yardım ve yataklık ettiği ileri sürülen M.K. yakalandı. M.K'nin, gözaltına alınıp tutuklanan BDP Buca İlçe Başkanı Aslan K'nin arkadaşı olduğu, bombalı aracın geliş sürecinden, saklanmasına kadar zanlılara yardım ettiği iddia edildi.  
 

İzmir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, BDP Buca İlçe Başkanı Aslan K. (47) organizasyonunda İzmir'e otomobille bomba getirilip eylem yapılacağı bilgisine ulaşmış ve takip başlatmıştı. MİT desteğiyle soruşturmayı tamamlayıp harekete geçen polis, operasyon için geçen hafta düğmeye basmış ve Buca Kaynaklar mevkiindeki Yörükobası adlı restoranın otoparkına park edilen bir otomobilin bagajındaki LPG tankı içinde 50 kilo patlayıcı ele geçirmişti. Patlayıcının sürücü koltuğunun yanındaki bombayla irtibatlı düğmeye basılarak infilak ettirileceği ve canlı bomba kullanılacağı da belirlenmişti.  
 

Patlayıcı 6 saat süren bir çalışmayla etkisiz hale getiren polis, 13 ayrı adrese yapılan baskınlarda, BDP Buca İlçe Başkanı Aslan K., yeğeni Maruf K. (28) ve restoran sahibi E.Y. (30) gözaltına almıştı. Aslan K'nin oğlu olan ve 11 yıldır örgütün dağ kadrosunda yer alan, canlı bomba olup saldırıyı gerçekleştirecek 26 yaşındaki Hakan K. ise kaçmıştı.  
 

Olayla ilgili yardım yataklık suçlamasıyla aranan Buca ilçesinde bir birahanede garsonluk yapan M.K. polisin operasyonuyla yakalandı. M.K'nin, gözaltına alınıp tutuklanan BDP Buca İlçe Başkanı Aslan K'nin arkadaşı olduğu, bombalı aracın geliş sürecinden, saklanmasına kadar zanlılara yardım ettiği iddia edildi. M.K. emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler